Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Johnson & Johnson Sosyal Medya İletişiminde En İyi İlaç Firması

Johnson & Johnson Sosyal Medya İletişiminde En İyi İlaç Firması
Nihal Yormaz

Sağlık sektöründe, diğer sektörlere göre, sosyal medya kullanımı ve iletişimi çok daha az. Ancak yine de son yıllarda bir hareketlenme göze çarpıyor. Birçok sektör çalışanı sosyal medyada aktif hale geldi ve 2012 senesinde Twitter’ın kurucularından Biz Stone büyük bir sektör toplantısı olan HIMSS’de 8000 katılımcıya konuşma yaparak sosyal medyanın önemini sağlık sektöründe de vurgulamış oldu.

Sağlık sigortacılığının önde gelen kurumlarından Aetna’nın CEO’su Mark Bertolini’nin 2012 yılında, kanser hastası bir genç ile twitter üzerinden iletişime geçmesi ve gencin sağlık giderlerini karşılayacağını belirtmesi yine sektörde sosyal medya kullanımı adına dönüm  noktalarından biri olmuştu.

Buna rağmen sektörün sosyal medya kullanımında şaha kalktığı söylenemez. 2014 yılında yayınlanan bir raporda IMS Health, en büyük 50 sağlık firmasının yarısının sosyal medyayı iletişim için kullanmadığını belirtiyor.

IMS’in yayınladığı raporda popüler sosyal medya kanallarını – Facebook, Twitter, Youtube- en iyi kullanan sağlık firmasının  Johnson&Johnson olduğu belirtiliyor.

Raporda yer alan bazı önemli başlıklar ise şöyle:

  • 2009 yılında Kanadalıların %70’i sağlıkla ilgili konularda internete başvurduğunu belirtirken bu kişilerin %92’si de sağlık portalları yerine Google’da araştırma yapmayı tercih ettiklerini belirttiler.
  • Büyük Britanya’da Facebook, sağlık konusunda bilgi edinilen dördüncü en popüler mecra.
  • Rapora göre sağlık sektörü çalışanları günde ortalama üç saat internette sektörle ilgili videolar izliyorlar ve sektörün önde gelen firmaları, Medscape ve Youtube’da ilgili kanalları takip ediyorlar.

Raporda ayrıca Wikipedia’nın önemine de değinilmiş. “Hastalar ve sağlıkçılar için en çok tercih edilen bilgi kaynağı” olarak ifade edilen Wikipedia’da en çok araştırılan salgın hastalığın Tüberküloz olduğu belirtiliyor. Wikipedia için değer ve sadelik olarak içinde bulunan bilgilerin doktorların verdiği bilgilere fazlasıyla destek niteliğinde olduğu belirtiliyor.

IMS’nin üst düzey yöneticisi Murray Aitken “Hastaların bilgi almak için sosyal medya kullandığını ve bu yüzden sağlık sektörünün artık sosyal medyada hazır ve takipçileri ile ilişki içerisinde, onları iletişimin odağına koyan bir anlayışta olunması gerektiğini” belirtti.

Johnson&Johnson’un elde ettiği bu başarı bir Oscar olmasa da açık ara onu en iyi sosyal medya kullanıcı sağlık şirketi yapıyor.

 

Submit a Comment