Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

“E-Dövme” Adlı Giyilebilir Cihaz, Kalbinizin Durumunu Takip Ediyor

“E-Dövme” Adlı Giyilebilir Cihaz, Kalbinizin Durumunu Takip Ediyor
Sonat Çakmak

Texas Üniversitesi araştırmacıları, EKG (Elektrokardiyografi) ve SKG (Sismokardiyografi) ölçümleri yaparak kalp ritmini takip eden bir giyilebilir cihaz geliştirdi. Araştırmacıların “E-dövme” ismini verdikleri cihaz, kalp ritmini takip eden diğer giyilebilir cihazlardan daha konforlu ve kullanışlı.

Kalp hastalığı riskine sahip insanlar için kalp ritminin sürekli takip edilmesi çok önemlidir. Ancak bir EKG ölçümü için doktorun muayenehanesine gitmek şarttır; bu yüzden, bir gün içinde birden fazla ölçüm yaptırmak genelde mümkün olmaz. Bu duruma çözüm için geliştirilen EKG ölçümü yapabilen giyilebilir cihazlara bir yenisi eklendi: Texas Üniversitesi’ndeki araştırmacıların “e-dövme” ismini verdiği cihaz; sahip olduğu gerilebilirlik ile, daha önce geliştirilen ve kalp sağlığını hesaplayan diğer giyilebilir cihazlardan daha rahat ve kullanışlı.

Kullanıcının akıllı telefonuyla uzaktan kontrol edilen cihaz, birkaç gün boyunca giyilebilir ve kalp ritmini devamlı olarak kontrol eder. EKG ve SKG ölçümlerinin ikisini de yapabilen cihaz, kalp ritminin oldukça doğru değerlendirmesini sağlıyor.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment