Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çin’de Saç Teli İnceliğinde Geliştirilen Stent Dünya Çapında Büyük İlgi Gördü

Çin’de Saç Teli İnceliğinde Geliştirilen Stent Dünya Çapında Büyük İlgi Gördü
Sevde Çakmak

Şanghay merkezli MicroPort Scientific Corporation adındaki Çinli sağlık şirketi tarafından koroner arter hastalığını tedavi etmek üzere geliştirilen “Firehawk” adlı stent, Uluslarası Tıp Komitesi tarafından kabul gördü.

Kalp damar duvarındaki kasların görevini yerine getirememesiyle damarda meydana gelen tıkanıklık ya da daralma sonucu ortaya çıkan koroner arter hastalığına, Firehawk adlı stent çözüm sunacak. Klinik deneylerden geçen Firehawk üzerindeki çalışmalar, dünyanın önde gelen sağlık dergilerinden biri olan The Lancet’te yayınlandı. Bir saç teli kadar ince boyutta üretilen cihaz, stent uygulamasını kolaylaştırıyor. Koroner arter hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, lazer yardımıyla çok küçük boyutlar haline getirilip gömülerek 86 mikron kalınlığındaki stentin içine yerleştiriliyor. Bu sayede, stent implantı esnasında ilacın cihaz içinden çıkarak dağılması engelleniyor.

Dünya çapındaki doktorlar tarafından ilgi görmesi sonucu yeni geliştirilen stent, Fransa, İspanya, Belçika, İtalya, Hollanda, Polonya, Almanya ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerinden hastalara uygulanmaya başlandı ve başarılı sonuçlar verdi.

Kaynak: Bio Spectrum

Submit a Comment