Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Klinik Deneyler Mobil ile Daha Büyük, Daha Hızlı ve Daha Etkili

Klinik Deneyler Mobil ile Daha Büyük, Daha Hızlı ve Daha Etkili
Alperen Sözen

Klinik deneyler dünyanın her yerinde, insan hayatını daha kaliteli kılmak adına çeşitli kurumlarca yönetiliyor. Yeni ilaçların çıkması, yeni tedavi süreçlerine dahil olması ve tüm bu süreç için yapılan klinik deneyler oldukça önemli.

Mobil uygulamaların ya da daha geniş anlamıyla mobilin klinik deneylere adapte edilmesi mümkün mü? Mobil özellikle veri toplama evrelerinde ve geri bildirim kısmında son derece efektif bir yöntem olarak öne çıkıyor. Klinik deneylerin maliyetlerinin düşmesine de büyük fayda sağladığı bilinen mobil, son dönem çalışmalarda sıkça kullanılmaya başlandı.

Mobil hatırlatıcılar hastalara geri bildirim kolaylığı sağlayarak gerçek zamanlı veriye daha yakın veriler sağlamasıyla fayda sağlıyor. Hastalar deneylerin en önemli kısmı. Hastalıkla ilgili semptomların belirlenmesi noktasında verdikleri geri bildirimler, veri havuzunda toplanıp, değerlendirmeye alınır ve bütün bulgular saptanır. Bu noktada mobil uygulamalar yardımıyla hastaların deney merkezine gelmeden bilgileri göndermesi sağlanır. Bu yöntem her iki tarafa da zaman kazandırması ve ulaşım ücretinin olmaması nedeniyle son derece etkilidir.

Kısa süren klinik deneyler aynı zamanda en masrafsız olanlardır. Bunu sağlayabilmek için mobil uygulamalardan faydalanılıyor.

mobile health

Arjantin’de yapılan bir uygulama çok dikkat çekici. Hastaların bilgilerini bir mobil cihaz ve uygulama sayesinde saklayan eczaneler, bu bilgileri belirlenen veri havuzuna gönderiyor. Toplanan veriler analize tabi tutularak araştırmaya(deneye) katkı sağlıyor.

Gelecek, ilaç firmaları ve sağlık araştırmacıları için mobili işaret ediyor. Araştırmaların en zorlu kısmı olan veri toplama için mobilin kullanılması maliyetleri düşürüyor, zaman faydası sağlıyor ve gerçeğe en yakın verilerin kullanılmasına katkıda bulunuyor.

Bu dönemden sonraki uygulamalarda mobil sağlık uygulamalarının ve mobilin daha çok kullanılacağını söylemek yanlış olmaz. Dijital dünyanın kapıları araştırmalara çok büyük faydalar sağlayacak ve bilgi dağılımının hızını arttıracak.

Submit a Comment