Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Diş Sayesinde Her An Sağlık Kontrolü Mümkün

Buğrahan Ceylan

Sensör teknolojileri ilerledikçe ve boyutları küçüldükçe, bu sensörlerin kullanım alanları da günden güne genişlemekte. National Taiwan Üniversitesi’nin geliştirdiği bir sensör tipi, kişiye takılan yapay bir diş içinde bulunuyor ve hastanın ne kadar çok öksürdüğünü, konuştuğunu ya da yemek yediğini ölçerek bu bilgiyi sağlık uzmanlarına gönderebiliyor.

“Giyilebilir oral sensör sistemleri” olarak isimlendirilen bu teknolojinin kullanım alanları ise geniş ve geliştirilmeye oldukça açık. Hasta herhangi bir yiyeceği çiğnediğinde, sıvı tükettiğinde topladığı bilgiyi gönderebilmesi özellikle diyabet hastalarının kontrolü için oldukça kullanışlı olabilir. Aynı şekilde aşırı kilolu kişilerin tedavi ve diyet kontrollerinde bu bilginin anlık olarak doktorlarına gönderilebilmesi, 7 gün 24 saat kontrol sistemleri için büyük bir kolaylık sağlayabilir.

 

Henüz geliştirme aşamasında olan bu teknoloji, topladığı bilgiyi ileride daha gelişmiş yollarla ile iletebilme olanağına sahip olabilir. Bluetooth teknolojisi ve hatta kablosuz internet bağlantısı ile kurulabilecek olan iletişim yolu üzerinde çalışılan bu sensörün daha etkin kullanılmasında büyük fayda sağlayabilir. Bu teknolojiyle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sensör teknolojilerinin bu denli gelişmesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Özellikle giyilebilir teknolojilerin gün geçtikçe daha kullanıcı dostu haline getirilmesi ve kolay kullanılabilir olması, bu teknolojilere olan ilgiyi arttırabilir mi?

Submit a Comment