Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Aktivite Takip Cihazları, Spor Faaliyetlerini Ne Kadar Etkiliyor?

Aktivite Takip Cihazları, Spor Faaliyetlerini Ne Kadar Etkiliyor?
Kubilay Han Uluerim

Tata Consultancy Services (TCS)’in yaptığı 2000 kişilik bir ankete göre, Birleşik Krallık’taki atletlerin %82’si akıllı telefon uygulamaları, aktivite takip cihazları, kalp monitörleri ve gps saatleri kullanıyor.

Yapılan ankete göre, katılımcıların %62’si 2’den fazla cihaz kullanıyor. En popüler takip teknolojilerinin başında %44 ile koşu uygulamaları gelirken, fitness takip cihazları %37, akıllı saatler ise %18 kullanım oranına sahip.

Katılımcıların %93’ü, fitness takip cihazlarının, sağlık konusundaki davranışlarını değiştirdiğini söylüyor. Kullanıcıların %75’i, bu tarz takip cihazlarını kullanmaya başladıktan sonra, daha çok egzersiz yaptıklarını belirtiyorlar. Bu grupta, %10’luk bir kesim 2 kat daha sık egzersiz yaptığını söylerken, %25’lik bir kesim ise haftada en az 1 egzersiz fazla yaptığını vurguluyor.

Ankete verilen başka bir cevaba göre ise, kullanıcıların %40’ı, cihazları kullanmaya başladıktan sonra yürüyen merdiven ve asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih etmiş. Ek olarak, %41’lik bir kesim, yürüyebildiği zamanlarda yürümeyi tercih etmişler, araba ve toplu taşıma kullanmamışlar.

Daha ne gibi içerikler istedikleri sorulduğunda ise, kullanıcıların %40’ı, performansa dayalı beslenme bilgileri gibi daha kişiselleştirilmiş sağlık verileri gerektiğini belirtmiş.

Submit a Comment