Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

mHero, Akıl Sağlığı ve Ebola Konusuna El Attı

mHero, Akıl Sağlığı ve Ebola Konusuna El Attı
Kubilay Han Uluerim

Liberya’da Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı’nda (MOHSW) Akıl Sağlığı Birimi’ni yöneten Angie Nyakoon ve Amanda Gbarmo Ndorbor, Ebola salgını sırasında ilk defa kullanılan mHero uygulamasını, salgın sonrası artışa geçen zorunlu göç ve terkedilmeye bağlı akıl sağlığı problemlerini çözmek için için kullanmaya başladılar.

Liberya uzun yıllar boyunca akıl sağlığı problemleri yaşayan bir ülke. En temel sebep olarak uzun süren iç savaş ve şimdi de Ebola salgını gösteriliyor. Ön saflarda hastalar için hizmet veren sağlık görevlileri için bir SMS ağı kuran Angie ve Amanda, görevlilere depresyon ve diğer rahatsızlıkların önlenmesi için yardımda bulunmuştur. Bu bilgiler daha sonra Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı tarafından sorunların tespiti ve çözümleri için kullanılmıştır.

Amanda ve Angie’nin bu kadar hızlı ve yaratıcı hareketlerle çözüm bulmasının en önemli sebebi mHero teknolojisi. mHero olmadan önce bakanlığın elinde bu kadar büyük çapta bir bilgi ağına ulaşım şansı yoktu. Zira bu bilgiyi toplayacak bir sağlık bilgi sistemi de mevcut değildi. mHero sayesinde SMS ve sesli mesaj göndererek ön saflarda saha görevi yapan doktorlara anlık olarak ulaşılabiliyor.

Bakanlığın önceden beri sağlık personeli sayısı ve becerilerini takip etitği IntraHealth’in iHRIS programı var. Bu progam sayesinde kolayca bilgi takibi ve planlama yapılabiliyor. Aynı şekilde UNICEF’in Rapidpro‘su sayesinde de sağlık personeliyle SMS temelli basit bir şekilde iletişim kurulabiliyordu. Liberya şu anda Intrahealth ve UNICEF tarafından desteklenen yeni ürün olan mHero’ya sahip. mHero’nun ortaya çıkmasında rol oynayan diğer firmalar ise USAID, K4Health, ThoughtWorks ve Jembi Health Systems.

Sağlık bakanlığında çalışan uzman Romain Tohouri, iletişim teknolojilerinin Ebola salgını sırasında ne kadar kullanıldığını, neyin işe yaradığını ve yaramadığını mHero sayesinde öğrendiğini açıklamıştır. Bu sayede Romain doğru zamanda doğru bilgiye çabuk ulaştığını belirtmiştir.

mHero’nun ilk çıktığı zamanlarda Uganda’daki başarısıyla ilgili daha önceden yayınladığımız haberimize bakabilirsiniz.