Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sparrow ve MSU Kalp Hastaları Riski Taşıyanlar İçin Kolları Sıvadı

Sparrow ve MSU Kalp Hastaları Riski Taşıyanlar İçin Kolları Sıvadı
Kubilay Han Uluerim

Kalp hastalığı ile mücadele, sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu bölgelerde yaşayan veya yoğun iş yaşantısına sahip kişiler için oldukça zor. Sıkça yapılması gereken doktor muayeneleri, alınması gereken ilaçlar ve uyulması gereken kurallar, hasta kişinin yaşam şeklini oldukça olumsuz etkiliyor. Bu sorunlara çözüm sunmak için Sparrow ve Michigan State University araştırmacıları ortaklığıyla bir uygulama geliştiriliyor.

Açıklanana göre, uygulamanın temel özelliği kalp hastası kişinin ne yediğini takip etmesi ve tavsiyeler vererek yaşam standartlarını artırması.

“Hastaları ellerindeki bu aygıtla destekleyerek, aldıkları kararların sağlıklarını nasıl etkileyeceğini görmek istiyoruz.” diyor MSU araştırmacısı Pang-Ning Tan.

Araştırma, Sparrow/MSU Center for Innovation and Research adı altında Sparrow ve MSU ortaklığıyla gerçekleştiriliyor. Şimdilik prototip aşamasında olan mHeart uygulaması, kişilerin kendileri hakkında girdikleri bilgilere göre yiyecekleri yemekler için tavsiyeler veriyor. Daha sonra bu yemeklerin riskleri hakkında bilgi veriyor. Uygulama özellikle fazla kilolu, obez ve kalp hastalığı riski taşıyanlar için tasarlanmış.

Tan, uygulama için kısaca: “insanları sağlıklı seçimler yapmaya teşvik edecek” diyor.

 

Submit a Comment