Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Büyük Veri İş Başında: Çin’de Mikrobiyomlara Özel Arama Motoru Geliştirildi

Büyük Veri İş Başında: Çin’de Mikrobiyomlara Özel Arama Motoru Geliştirildi
Özge Uçar

Qingdao Biyoenerji ve Biyoproses Teknolojileri Enstitüsünde geliştirilen “Mikrobiyom Arama Motoru” mikrobiyom araştırmacıları için farklı bir tür “Google” ya da “Baidu” olmayı hedefliyor.

Günümüzde, gen sekanslama teknolojileri ile pek çok farklı ortamdaki mikrobiyolojik toplulukların özelliklerini kapsamlı bir şekilde araştırabiliyoruz. Bu sayede değişik türdeki bakterilerden elde ettiğimiz genlerle, biyoteknolojik yöntemleri kullanarak daha iyi ilaçlar geliştirmek mümkün oluyor. 2007 yılında başlatılan İnsan Mikrobiyom Projesi sadece insan vücudundaki mikroorganizmaların tespit edilmesine odaklanarak insan vücudundaki mikrobiyomlar için devasa bir veritabanı yaratmayı amaçladı. Ne var ki, 2008 yılında bilim dünyasına sunulan veritabanı, hızlı bir şekilde eşleştirme yapan ve güncellenen bir sisteme sahip olmadığı için çalışmalarda etkili kullanılamadı. Bu duruma çözüm ise Çin’den geldi.

Çin’de faaliyet gösteren Qingdao Biyoenerji ve Biyoproses Teknolojileri Enstitüsünde geliştirilen “Mikrobiyom Arama Motoru” mikrobiyom araştırmacıları için farklı bir tür “Google” ya da “Baidu” olmayı hedefliyor. Tasarlanan platform sayesinde, araştırmacılar ulaşmayı istedikleri bakteri türlerini pratik bir şekilde sistemde aratabiliyor, topladıkları örneklerden elde ettikleri türleri sisteme yükleyerek tüm dünya genelindeki türlerle eşleştirme yapabiliyor. Sağlık alanında büyük verinin kullanımına inovatif bir yaklaşım sağlayan bu proje, biyoteknoloji alanında çalışan araştırmacıların işini kolaylaştırarak bu alanda pek çok yeni ilaç ve tedavinin geliştirilmesine vesile olabilir.

Kaynak: Nutraİngredients

Submit a Comment