Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İmplante Edilebilir Şeker Ölçüm Cihazı “Eversense” FDA’den Onay Aldı

İmplante Edilebilir Şeker Ölçüm Cihazı “Eversense” FDA’den Onay Aldı
Özge Uçar

Senseonics adlı sağlık şirketi, tasarladığı “Eversense” adlı deri altına yerleştirilebilen şeker ölçüm cihazı ile diyabet hastalarının günlük şeker ölçüm rutinini “dijitalleştirmek” istiyor. Deri altına yerleştirilen sensörlü mini cihaz, diyabet hastalarının kan glikoz düzeyini eziyetsiz ve otomatik bir biçimde tespit ederek topladığı verileri akıllı telefona gönderecek.

Diyabet hastalarının yaşadığı en büyük zorluk, gün içinde kan şekerlerini ölçmek için defalarca iğne ile parmaklarını delmek zorunda kalmaları. Fakat yakın zamanda, deri altına yerleştirilen sensörlü küçük bir kapsül sayesinde diyabet hastalarının günlük, acılı bir rutini haline gelen bu uygulama tarihe karışabilir. Maryland, ABD merkezli sağlık şirketi Senseonics’in geliştirdiği Eversense adlı implante edilebilir glikoz ölçüm cihazı, geçtiğimiz günlerde FDA’den onay almayı başardı.

Diyabet tedavisinin geleceğinde önemli rol oynaması beklenen bu yeni nesil şeker ölçüm tekniğinde, sensörlü mini şeker ölçer basit bir cerrahi işlemle hastanın deri altına yerleştiriliyor. Sensörler aracılığıyla kan glikoz düzeyini ölçen akıllı cihaz, bluetooth bağlantısı sayesinde topladığı verileri anlık olarak akıllı telefonunuza ya da akıllı saatinize iletiyor. Hastanın isteği dahilinde, toplanan haftalık veya aylık glikoz verileri bilgisayara ya da buluta aktarılarak hastanın doktoruna iletilebiliyor. Cerrahi işlemle yerleştirildikten sonra 3 ay süreyle kullanılabilen Eversense’in işleyişi hakkındaki detayları sunmak için Senseonics bir tanıtım videosu yayınladı:

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment