Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Felçli Hastalar Düşünce Yoluyla İnternetten Alışveriş Yaptı

Felçli Hastalar Düşünce Yoluyla İnternetten Alışveriş Yaptı
Özge Uçar

Brown Üniversitesinde geliştirilen insan-makine arayüzü, felçli hastaların düşünce yoluyla tablet kullanmalarına imkan tanıyor. 

Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar modern hayatımızın her anını kolaylaştırıyor. Basit talimatlarla yemek sipariş verebiliyor ya da taksi çağırabiliyoruz. Ne var ki, dijital teknolojilerin sunduğu bu fırsatlara en çok ihtiyaç duyan kesim felçli insanlar olmasına karşın tablet ya da bilgisayarları kontrol edemedikleri için imkanlardan yararlanamıyorlar.  Brown Üniversitesinden araştırmacılar, felçli hastaların düşünce yoluyla bilgisayar imlecini (fare/mouse) hareket ettirmelerini sağlayan bir bilgisayar-makine arayüzü geliştirildi.

BrainGate adı verilen projede, deneylere katılan 3 felçli hasta sadece imlecin gitmesini istediği yönü düşünerek, imleci tıpkı bir “kablosuz fare” gibi uzaktan kontrol etmeyi başardı. Beyinden aldığı sinyalleri bluetooth teknoloji sayesinde ekrandaki imlece aktaran bu inovatif teknoloji sayesinde felçli hastalar sanal klavye arayüzü arkadaşları ile konuştu, internetten alışveriş yaptı ve piyano çaldı. Felçli hastaların hayat kalitesi üzerinde muazzam bir etkiye yol açacağı düşünülen teknoloji, ALS hastaları açısından da umut vadediyor.

Kaynak: Brown University

Submit a Comment