Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

MindMaze ABD’ye Girmeye Hazırlanıyor

MindMaze ABD’ye Girmeye Hazırlanıyor
Kubilay Han Uluerim

Kalp krizi atlatan hastaların tedavisi için sanal gerçeklik kullanan İsviçre merkezli MindMaze şirketi, ürünlerini ABD’ye getirmek için 100 milyon$ topladı. Fonlamanın büyük kısmını projenin ilk aşamalarından beri The Hinduja Group yapıyordu.

Şirketin geliştirdiği yazılım sayesinde, Microsoft’un Kinect’i gibi optik hareket izleme sistemiyle çalışıyor. Kalp krizi geçirip sol elini kullanma yetisini kaybeden hastalar için, sanal bir ortamda simülasyon hazırlanıyor. Hastalar bu simülasyonda, ekranda gördükleri sol eli, kendi sağ elleriyle kontrol ediyorlar. Bu sayede beynin bir şekilde kandırılması ve sol elin tekrardan kullanılmaya başlanması hedefleniyor.

CNET’in yaptığı açıklamaya göre MindMaze’in teknolojisi Avrupa’da, hasta başına aylık 30€’ya kullanım için şimdiden onay aldı. Teknolojinin FDA’den alınan izne göre sene sonuna kadar ABD’ye de girebileceği söyleniyor. Bloomberg’in açıkladığına göre teknoloji, hastanelere 85.000$’a satılacak veya aylığı 2.500$’a kiralanacak. Ayrıca evde kullanım için de bir modelin üretileceği söyleniyor. Doktorların eğitilmesi, tele-tıp ziyaretleri ve evde yapılacak fitness çalışmaları için sürekli gelişen sanal gerçeklik ve hareket takip teknolojilerinden, Mayıs 2015’de Jintronix ve Kasım 2015’de Reflexion Health, FDA’den izin alarak çalışmalarını devam ettirmişti.

Submit a Comment