Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Glukoz, Dijital Teknolojiyle Kontrol Altında

Glukoz, Dijital Teknolojiyle Kontrol Altında
Kubilay Han Uluerim

Çağımızın en büyük sıkıntılarından bazılarını şeker hastalığı, glukoza bağlı böbrek, sinir, pankreas ve gözle ilgili sorunlar oluşturuyor. Bu sorunların önüne geçmek için sürekli olarak yapay organlar veya taşınabilir destek cihazları geliştiriliyor. 2016 yılında kullanabileceğiniz cihazlardan bazılarıysa şöyle:

Medtronic’in geliştirdiği MiniMed 530g, yapay bir pankreas görevi görerek pek çok hastaya çare oluyor. Geliştirilen cihaz sayesinde pankreası düzgün çalışmayan veya alınan hastalar için, glukoz seviyelerini ölçerek hesaplama yapıp, yeterli seviyede insülin salgılıyor. Ayrıca hemoglobin A1C miktarını azaltıp olası sinir, göz ve böbrek sorunlarını engelliyor. FDA’den izin alan MiniMed 530g, 7.350$ ile satışa sunuluyor. Alınan paket içinde pompa ve CGM sistemi bulunurken sensörler yer almıyor.

09-glucotel

Bodytel’in bir ürünü olan Glucotel ise, kronik rahatsızlıkları olan kişilerin evde tahlil ve teşhis yapmasını kolaylaştırıyor. Sistem, içinde kan şekeri ölçer, kan basıncı ölçer ve bir derece bulunduruyor. Bunların hepsi Bluetooth’a sahip olduğundan, toplanılan bilgi akıllı telefonlara aktarılabiliyor. Bunlara ek olarak, bu bilgileri doktorunuza gönderdiğiniz taktirde, doktorunuz cihazınızda bazı ayarlar yaparak, belirli sınırları geçmeniz halinde sizi uyarabiliyor. Bu sayede hiperglisemi ve hipoglisemi esnasında yardım size daha hızlı yetişebiliyor.

 

Submit a Comment