Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

NODE Health, Dijital Sağlık Dünyasını Toparlamaya Geliyor

NODE Health, Dijital Sağlık Dünyasını Toparlamaya Geliyor
Kubilay Han Uluerim

Mount Sinai Hospital AppLab’in yöneticisi Dr.Ashish Atreja, sağlam dijital sağlık kanıtlarının olmamasını bir problem olarak görüyor ve bunu düzeltmenin tek yolunun işbirliği olduğunu söylüyor.

Bu istediğini dile getirmek için HIMSS 2016’da doktorlardan, kendi dijital sağlık verilerini NODE Health adında yeni bir platformda paylaşmalarını rica etti. ”Destekleyici bir dijital sağlık verisine sahip olmayan hiçbir telefon uygulamasını reçete gibi yazıp, hastalara tavsiye etmemeliyiz.” diyen Atreja, bunun tek başına yapılamayacağını, bir topluluk halinde platforma ihtiyaç duyduklarını belirtti. Ayrıca, platformda akademik tıbbi dernekler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar olduğunu söyleyerek, daha fazla katılımcıya ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Boston Children’s and Kaiser’de bir panele katılan Atreja, paneldeki 7 projeden 6’sının aynı şey olduğunu öğrenince ”neden yalnız çalışıyoruz?” diye kendine sormuş. HIMSS’de yaptığı konuşmada da, aynı projeyi 6 farklı grubun yürütmesindense, beraber çalışarak çok daha hızlı ilerleme kaydedileceğini belirtip, zamanın değerini vurguluyor. Dijital sağlığın, hasta etkileşimi için standart bir çerçeveye sahip olması da hedeflenen amaçlardan biri. ”Bu yenilik merkezini oluşturduğumuzda amacımız uygulamalar ve analizdi. Fakat eksik olan bir şey var. O da etkileşim. Ölçmediğimiz, paylaşmadığımız etkileşim yüzünden, ne işe yarıyor veya yaramıyor bilmiyoruz” diyerek NODE Health’in etkileşimle getireceği yeniliklerden bahsediyor Atreja. Son olarak, yapılan araştırmaların ücretsiz olarak basın için paylaşılacağını da belirtiyor.

NODE Health geçtiğimiz sonbahardan beri basit olarak kendi blogunda paylaşıyor ve doktorların dijital sağlık teknolojilerini incelemesini ve oylamasını sağlıyor.

 

Submit a Comment