Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Nöronları Taklit Eden Transistör Sayesinde Geleceğin Bilgisayarları İnsan Beyni Gibi Çalışacak

Nöronları Taklit Eden Transistör Sayesinde Geleceğin Bilgisayarları İnsan Beyni Gibi Çalışacak
Özge Uçar

Northwestern Üniversitesi McCormick Mühendislik Fakültesi’nde çalışmalarını yürüten bilim insanları, bilgisayarların insan beyni gibi bilgiyi eş zamanlı işleme ve depolamasını sağlayan bir cihaz geliştirdi. İnsan nöronlarını taklit eden bu yeni cihaz sayesinde artık bilgisayarların insan beynine benzer fonksiyonlar kazanması mümkün.

Günümüzde kullandığımız bilgisayarlar söyleyeceklerimizi önceden tahmin ediyor ya da yüzlerimizi tanıyor olsa bile hala tam olarak bizim gibi “akıl yürütebiliyor” sayılmaz. Bilgisayarların veriyi insan beyni gibi işleyememesindeki temel sebeplerinden biri bilgi işleme ve depolama birimlerinin birbirinden ayrı olması. Northwestern Üniversitesi’nde Marck C. Hersem liderliğindeki ekip, bu soruna çözüm getirmek için “bellek transistörü (memtransistör)” adlı bir cihaz tasarladı. Bellek transistörü, insan beynindeki nöronları taklit ederek bilgisayarlara bilgiyi eş zamanlı işleme ve depolama becerisi kazandıracak.

“Beynimizde bir nöron sadece başka bir nörona bağlı durumda değildir. Bir nöron, birden fazla durumla bağlı vaziyettedir. Bizim cihazımız da nöronlardaki çoklu bağlanma becerisine benzer şekilde çoklu bağlantılara izin veriyor” diyen Mark Hersam, bellek transistörünü daha küçük ve hızlı hale getirmek için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Kaynak : Futurism

 

Submit a Comment