Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnsülin Benzeri Hormon Üreten Virüsler Diyabeti Tetikliyor Olabilir

İnsülin Benzeri Hormon Üreten Virüsler Diyabeti Tetikliyor Olabilir
Özge Uçar

Joslin Diyabet Merkezi’nde çalışmalarını yürüten Türk bilim insanı Dr. Emrah Altındiş ve ekip arkadaşları virüslerin genetik dizilimi üzerine kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma; virüslerin, insanlarda üretilen insülin hormonu ve düzenleyici proteinlere benzeyen maddeler ürettiğini ortaya çıkardı.

Joslin Diyabet Merkezi’nde yürütülen yeni bir çalışmada, bilim insanları insan hücrelerinde insülin benzeri hormonlar üretebilen dört virüs buldu. Bu yeni virüslerin keşfi, diyabetle birlikte bağışıklık sistemi bozuklukları ve kanser dahil pek çok hastalığın gelişiminde mikroorganizmaların rolünün olabileceği ihtimalini gündeme getiriyor.

Araştırma ekibi, keşfettikleri insülin benzeri viral peptitlerin sentezlenmiş versiyonlarını kullanarak insan ve fare hücreleri üzerinde deneyler gerçekleştirdi. Yapılan deneyler, sentezlenen peptitlerin (VILP) insülin hormonu gibi davranarak insülin serbestlenmesini uyaran reseptör hücrelere bağlandığını gösterdi. Dr. Emrah Altındiş, yaptıkları keşfin önemine değinerek, bu çalışmanın “mikrobiyal endokrinoloji” alanına yeni bir istikamet kazandırdığını belirtti.

 Kaynak : Futurism

Submit a Comment