Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

AR Destekli Tele-Cerrahi Yöntemi ile Doktorların “Uzaktan” Ameliyat Gerçekleştirmesi Artık Mümkün

AR Destekli Tele-Cerrahi Yöntemi ile Doktorların “Uzaktan” Ameliyat Gerçekleştirmesi Artık Mümkün
Özge Uçar

Lübnan merkezli sağlık girişimi Proximie, geliştirdiği bulut tabanlı artırılmış gerçeklik (AR) yazılımıyla cerrahların sanal ortamda ameliyat gerçekleştirmesine imkân tanıyor.

Bulut tabanlı SaaS (hizmet olarak yazılım) girişimi Proximie; bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi günlük teknolojileri kullanarak cerrahları ve öğrencileri gerçek zamanlı olarak dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen cerrahi operasyona bağlayabiliyor. Yazılımı kullanan uzman cerrah, 2D ve 3D kameralardan gerçekleşen canlı video yayını sayesinde ameliyathanedeki yerel cerrah veya robotu işlemin her aşamasında yönlendiriyor.

Çoğunluğu yoksul ülkelerde olmak üzere, doktor yetersizliğine bağlı olarak dünyada toplam 5 milyar insanın cerrahi tedaviden mahrum kaldığını belirten girişimin kurucusu Opr. Dr. Nadine Hachach-Haram, “Wi-Fi ve mobil teknoloji hızla gelişiyor ve bunun cerrahinin güçlendirilmesinde de bir rolü olmalı. Uzman cerrahların belli bölgelere gönderilmesi riski olan çatışma bölgelerinde bile bunun kullanıldığını gördük. İnsandan çok mobil cihazın olduğu bir dünyada bu teknolojinin gerçekten küresel bir erişimi var” dedi.

2017’de gerçekleştirdiği TED konuşmasında Minnesota Üniversitesinde Proximie ile gerçekleştirilen bir ameliyata canlı bağlanan Dr. Hachach-Haram,  Proximie’nin nasıl çalıştığını ve bu yeni teknolojiyle neler başarılabileceğini gözler önüne serdi:

 

Kaynak: Proximie

Submit a Comment