Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Robot Teknolojisi ile Omurga Cerrahisi Yeniden Şekillenecek

Robot Teknolojisi ile Omurga Cerrahisi Yeniden Şekillenecek
Ecem Arslantürk

Omurga hastalıklarının cerrahi tedavisinde daha iyi sonuçlar alabilmek için ameliyatlarda görev alacak robot geliştirildi.  İnovatif robot, bugüne kadar insan cerrahlar tarafından ulaşılamamış hassaslıkta çalışarak, başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi.

Halk arasında sırt ya da bel kemiği olarak adlandırılan omurga kemikleri, hareket etmemizi sağlar ve beyine giden pek çok sinir ağına ev sahipliği yapar. Bugüne kadar, omurganın taşıdığı sinir ağları nedeniyle bu bölge üzerinde gerçekleştirilen ameliyatlar oldukça tehlikeliydi. Felç gibi büyük riskleri minimuma indirmek için profesör Philip Breedon liderliğinde çalışan Medical Desiign ResearchGroup, omurga ameliyatlarında kullanmak amacıyla yeni bir robot geliştirdi. Omurga üzerinde, insan eliyle ulaşılamayacak  0.1 mm hassasiyetle delik açabilen robotik kol, deneme amaçlı yapılan ameliyatta rahatlıkla iki kolunu birbiriyle uyum içinde hareket ettirerek ameliyatı başarıyla tamamladı.

Robotun geliştirilmesine öncülük eden profesör Breedon, “Skolyoz veya kifoz gibi omurga bozukluklarını düzeltmek için yaşamı değiştiren ameliyatlara giren cerrahlar, gereksiz ve ciddi yaralanmalara yol açmamak için tam doğruluk seviyesi temin etmelidir. Bu teknoloji, şimdiye kadar elde edilenden daha fazla hassasiyet seviyesi sunmayı vaat ediyor” dedi.

Kaynak:  Med-Tech News

Submit a Comment