Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3D Yazıcı ile Kaburga Kemiği Üretildi

3D Yazıcı ile Kaburga Kemiği Üretildi
Ecem Arslantürk

Cerrahi işlem gerektiren ortopedik hastalıkların tedavisinde yeni bir çözüm olarak “3D yazıcı” ile yapay kaburga kemiği üretildi. Üretilen kemik, hastaya başarılı bir şekilde takıldı.

Bulgaristan’da yaşayan bir hastada, kaburgada şişkinlik ve ağrıya sebep olan bir tümör oluşumu tespit edildi. Mevcut durumda, tedavi seçeneklerinin yetersiz kaldığını düşünen doktorlar, hastanın nefes alma güçlüğü dahil birçok fiziksel zorlanmalar yaşaması üzerine inovatif bir yolla sorunu çözmek için kolları sıvadı. Hastası için yeni tedaviler araştıran Sofya Tokuda Hastanesi’ndeki doktorlar, 3D yazıcı teknolojisini kullanarak orijinaliyle birebir aynı olan yapay kaburga üretmeyi başardı.

Doktorların iletişime geçtiği 3D yazıcı firması olan “3DGence” tarafından tamamen hastaya uygun olarak tasarlanan kaburga; şekil, boyut, incelik, genişlik ve kıvrım açısından orijinaliyle eşleşti. Üretilen kaburga kemiğine önce sterilizasyon işlemi uygulandı ve daha sonra hastanın çıkarılan kemiğinin yerine başarıyla takıldı. Başarılı sonuç elde edilmesi hem hastayı hem de doktorları sevindirdi. 

3D yazıcı teknolojisi ile kemik üretmeyi “ezberbozan bir gelişme” olarak niteleyen Takuda Hastanesi göğüs cerrahisi şefi Professor Minchev, bu yöntemin hastalar için yeni bir umut olduğunu ve 3D yazıcı teknolojisi ile daha pek çok başarılı işlem gerçekleştirilebileceğini söyledi. 

Kaynak :  Med-Tech News

Submit a Comment