Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dünyanın En Küçük Ameliyat Robotu Üretildi

Dünyanın En Küçük Ameliyat Robotu Üretildi
Derya Öztürk

İngiltere’den bilim insanları, cep telefonu ve uzay endüstrisi teknolojilerinden faydalanarak dünyanın en küçük cerrahi robotunu geliştirdi.

Benzerlerinin üçte biri boyutundaki bu robot; prostat, kulak, burun ve boğaz cerrahilerini içeren minimal invaziv operasyonlar için tasarlandı. Minimal invazif cerrahi veya anahtar deliği prosedürleri; hastalar için iyileşme sürelerini hızlandırabilir, ağrıyı azaltabilir ve cerrahiden sonra gerçekleşen komplikasyonları azaltabilir.

Versius adı verilen robot, ameliyathanedeki 3D ekrandan yönlendirilen konsola oturan bir cerrah tarafından çalıştırılıyor ve bu cerrah. Geliştiricisi olan Cambridge Medical Robotics, cerrahi robotunun mevcut cerrahi robotların üçte biri boyutunda olduğunu belirtiyor. Robot, insan kolunun hassas hareketleri gerçekleştirebildiği kadar hassas bir şekilde ameliyatları gerçekleştirebiliyor. böylece Verisus da olabilir. Yaratıcıları Verisus’u insan kolunun hareketlerini taklit etmesi için geliştirdiler ve böylece karmaşık cerrahi prosedürleri uygulayabiliyor.

Cambridge Medical Robotics’in CEO’su Martin Frost, bugün kullanılan ameliyat robotlarının oldukça pahalı ve büyük olması sebebiyle çok da kullanışlı olmadıklarını dile getiriyor. Frost, bazı hastanelerde sadece iki günde bir kullanılan bu robotların çok fazla cerrahi çeşidinde de uygulanamadığını belirtiyor. Verisus’un da bu alana büyük bir yenilik getireceğine inanıyor.

Cambridge Medical Robotics, robotun önümüzdeki yıl çıkacağını ve o yılın sonunda da ameliyatlar için hazır olacağını dile getiriyor.

Kaynak: Med-tech Innovation News

Submit a Comment