Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Online Eczane Girişimi PillPack, Amazon Tarafından Satın Alındı

Online Eczane Girişimi PillPack, Amazon Tarafından Satın Alındı
Özge Uçar

E-ticaret devi Amazon’un beklenen “online eczane” hamlesi gerçekleşti. Şirket yetkilileri, bu sabah yaptıkları duyuruda internet üzerinden ilaç tedarik hizmeti veren PillPack’i, yaklaşık 1 milyar dolar karşılığında Amazon bünyesine kattıklarını açıkladı.

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un en büyük hayallerinden birinin “online eczane” hizmetini hayata geçirmek olduğu biliniyor. 1998 yılında, Amazon henüz 3 yıllık bir girişimken, elde ettiği kar ile drugstore.com’u kuran Bezos, aradığı başarıyı yakalayamaması üzerine siteyi eczane zinciri Walgreens’e satmıştı. Jeff Bezos, drugstore.com’un başarısızlığına rağmen aradan geçen 20 senede bu arzusundan vazgeçmiş gözükmüyor. Amazon, bir süredir satın alma görüşmesi yürüttüğü online eczane girişimi PillPack’i bünyesine katarak internetten reçeteli ilaç satışı başlatmak için dev bir adım attı. PillPack için yaklaşık 1 milyar dolar ödeyen Amazon, girişimin eczacılık alanındaki tecrübesini sahip olduğu müşteri potansiyeliyle birleştirerek ilaç tedarik zincirini tamamen dijitalleştirmek istiyor.

Amazon’un Ezeli Rakibi Walmart da PillPack İle İlgileniyordu

PillPack ile ilgilenen sadece Amazon değildi. Daha önce yaptığımız haberde, Walmart’ın PillPack ile satın alma görüşmeleri gerçekleştirdiğini duyurmuştuk. Ne var ki, pazarlık aşamasında Walmart’ın Pillpack için Amazon’dan daha düşük bir teklif vermesi üzerine girişim Amazon’un oldu.

PillPack Nasıl Bir Hizmet Sunuyor?

ABD’de 2013 yılından bu yana hizmet veren PillPack, hastaların günlük kullanması gereken ilaçları reçeteye göre uygun doz ve sayıya göre düzenleyip kullanıcıların adreslerine teslim ederek çoklu ilaç kullanımını daha kolay hale getirmeyi hedefliyor.

Kaynak: MobiHealthNews

Comments

  1. Begüm Bucak

    Güvenilmez ve sacma. Ilacımı denetlenemeyecek kadar para babası yerden almam. birde günlük alacagim ilac adetini mi guvenecem ya yanlis olursa. hem kime sorcam eczaci yok. ayni yerde mu oturup beklicem ben kutumu alir gezdiririm yanimda

Submit a Comment