Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Philips ve Allianz “Tele Sağlık” Alanında 290 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Philips ve Allianz “Tele Sağlık” Alanında 290 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı
Özge Uçar

Dijital ortamda hasta ve hekimleri buluşturan tele sağlık girişimi American Well, geçtiğimiz günlerde Philips ve Allianz’dan toplam 290 milyon dolarlık yatırım aldı. American Well aldığı bu dev yatırımla, verdiği hizmetleri geliştirecek ve iş kapasitesini büyütecek.

American Well hastalara hastaneye gitmeden görüntülü muayene olma imkanı tanıyan bir tele sağlık girişimi olarak 2006 yılından bu yana Amerika’da hizmet veriyor. Canlı videolarda hekim ve hastaları bir araya getiren American Well,  geçtiğimiz Nisan ayında çocuk hastalıkları, acil sağlık hizmetleri ve inme gibi durumlar için uzaktan akut klinik bakım desteği sağlayan bir diğer tele sağlık girişimi Avizia ile birleşmişti. Kayda değer bir büyüme trendi yakalayan American Well, iş hacmini genişletmek için çıktığı yeni yatırım turunda son olarak Allianz X (Allianz Grup’un dijital yatırımlarından sorumlu kolu) ve Philips’ten 290 milyon dolarlık yatırım alarak önemli  bir başarıya imza attı. Aldığı son yatırımla beraber, tele sağlık alanındaki yerini sağlamlaştıran American Well, kurulduğu günden bu yana topladığı 441 milyon dolarlık yatırımla sektördeki diğer girişimlere liderlik ediyor.

ABD’de Tele Sağlık Hizmetlerinin Yıldızı Parlıyor

Amerika’nın sorunlu sağlık sistemine çare olacağı düşünülen tele-sağlık uygulamaları, her geçen gün yatırımcılar ve girişimciler arasında daha popüler hale geliyor. Halihazırda Amerika’da, bu sene içinde 200’den fazla tele sağlık girişimi kuruldu ve tele sağlık alanında faaliyet gösteren girişimlerin aldığı toplam yatırım miktarı 430 milyon doları aştı.

Ne var ki, sermaye çevreleri tarafından çok daha verimli bir sağlık sistemi oluşturmak için büyük bir fırsat olarak görülen tele sağlık hizmetleri, genel kullanıcıdan hala beklenen ilgiyi görmüş değil. Avizia tarafından yapılan bir çalışma, sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve hastaların sadece % 18’inin tele sağlık hizmetlerini kullandığını gösteriyor. Aynı çalışmaya göre, her 10 hastanın 8’i tele sağlık hizmetlerine nasıl erişeceğini bilmiyor ve hastaların sağlık sigortalarının bu hizmeti karşılayıp karşılamadığı konusunda kafaları karışık vaziyette. Sektörde yaşanan yatırım hareketliliği beraberinde kazanca bağlı gerçek bir büyüme mi getirecek, yoksa bir balon mu yaratacak? Zamanla göreceğiz…

Kaynak: Crunchbase

Submit a Comment