Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Optimism, Ruh Sağlığınızı Takip Etmenize ve Yönetmenize Yardımcı Oluyor

Optimism, Ruh Sağlığınızı Takip Etmenize ve Yönetmenize Yardımcı Oluyor
Nihal Yormaz

Duygusal durumunuz gün boyunca değişebilir ve hatta bu durum, siz farkında olmadan zihninizi bile etkiliyor olabilir. Windows / OS X / iOS / Web uyumlu, Optimism adlı uygulama sayesinde, ruh sağlığınızı takip etmeniz ve duygusal olarak ruh sağlığınızı tetikleyen olayları bulmanız mümkün.

Ücretsiz olan bu uygulamanın kullanımı da oldukça kolay. Uygulamaya günlük veri girebilmeniz için aşağıdaki şu dört ana sekmeyi takip etmeniz gerekiyor:

Çekirdek veri: Ruhsal durumunuz ve alışkanlıklarınız hakkında temel bilgiler

İyileşme Stratejileri: Sağlıklı kalmak için uygulanabilecek potansiyel yöntemler hakkında kaydettiğiniz veriler. Egzersiz, dışarıda zaman geçirme, profesyonel destek ve harcama.

Tetikleyiciler: Sizi duygusal olarak tetikleyen ya da strese sokan potansiyel durumlar. Uyku eksikliği, ilişki sorunları, sosyal etkinlikler vb.

Belirtiler: Bu sekmede kendinizi nasıl hissettiğinizle ilgili biraz daha fazla ayrıntı ekliyorsunuz. Sinirlilik, üzüntü, suçluluk, düşük konsantrasyon, vb. seviyeniz.

1411351840412247876

Uygulamada her sekme, özelleştirilebilir alanlar içeriyor. Bu alanlarda sadece kendinizi nasıl hissettiğinizi ve gün içinde hangi aktiviteleri tamamladığınızı kaydediyorsunuz. Bu uygulamayı, kendi alışkanlıklarınızın ve duygularınızın kaydedildiği bir dergi olarak düşünebilirsiniz. Tek farkı bu dergide düşüncelerinizi serbest bir şekilde yazmak yerine her gün bir dizi soruya cevap verecek olmanız. Tüm bu ana sekmeleri doldurduğunuzda ve veritabanında yeteri kadar veri toplandığında da bunları “Çizelgeler ve Grafikler” sekmesinden takip etmeniz mümkün. Bu çizelgeler ve grafikler sayesinde de ruh halinizdeki dalgalanmaları ve uyku kalitenizin durumunu gözlemlemeniz mümkün olabilecek. Aşağıdaki şemada bu grafiklerin bir örneğini görebilirsiniz.

1411351840492135236

Submit a Comment