Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Oticon ile İşitmek Sizin İçin Engel Olmasın

Oticon ile İşitmek Sizin İçin Engel Olmasın
Kubilay Han Uluerim

İşitme cihazları üreten teknoloji firması Oticon, geleneksel işitme cihazlarının karşılaştığı sorunları çözmek için, Oticon Opn adlı internet bağlantılı yeni bir cihaz geliştirdi.

Velox platformu üzerinden çalışan Opn, en karışık dinleme durumlarında bile “açık ses” yaklaşımıyla birçok ses ve konuşmayı idare edebiliyor. Cihaz, bunu yapmak için TwinLink adı verilen 2 farklı iletişim sistemi kullanıyor. Bu sistem, optimize stereofonik işleme ve direkt bağlantıdan özelliklerinden ibaret. Açıklanana göre, geliştirilen bu teknoloji, iki kulağın da işitme yeteneğinden ve enerji tüketiminden ödün vermeden iletişim sağlamak için tasarlanmış.

Grubun dediğine göre, Oticon Opn beynin seslere anlam vermesini destekliyor ve kullanıcı üzerindeki bilişsel yükü oldukça azaltıyor. Cihazın etkilerini ölçmek için yapılan testlerde, konuşulanı %20 daha az dinleyerek %30 daha fazla anlama ve bunun sonucunda %20 daha fazla hatırlama gözlemlenmiş.

“Oticon her zaman odioloji ve teknolojinin uyum içinde çalışmasını temsil etmiştir. Opn ile işitme kaybı yaşayanlara devrimsel bir teknoloji sunuyoruz.” diyor Oticon Başkanı Søren Nielsen.

 

Submit a Comment