Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İstediğiniz Yerden Klinik Deneylere Katılmak Dijitalle Mümkün

İstediğiniz Yerden Klinik Deneylere Katılmak Dijitalle Mümkün
Kubilay Han Uluerim

Klinik deney danışmanlık firması eClinicalHealth, diyabet gözlemi için tamamiyle uzaktan ve çevrimiçi olarak yaptığı 4. aşama deneyin sonuçlarını yayınladı.

Verkko adı verilen deney, Sanofi, Langland ve Mendor ortaklığıyla yürütülüyor. Açıklanana göre, amaç: hasta merkezli çevrimiçi deney platformu ile Mendor’un 3G’li kablosuz glikoz ölçerini birleştirip, deneyi uzaktan gerçekleştirmekmiş. Yakın temasta bulunulmayan deneye Facebook üzerinden toplanan ortalama 56 yaşında 60 denek katılmış.

Deneye internet üzerinden kayıt olan kullanıcılara araştırma malzemeleri gönderilmiş; Clinpal hesapları glikoz ölçerlere bağlanmış. Sürekli olarak Mendor akıllı glikoz ölçer tarafından yönlendirilen hastalar, yapılan ölçümlerle bir glikoz profili çıkarmış. Elde edilen veriler daha sonra Clinpal sistemine aktarılarak inceleme olanağı sağlanmış.

eClinicalHealth’in dediklerine göre, deney Clinpal sistemi üzerinden yapılmış olsa bile, geleneksel yöntemlere göre %18 daha fazla ölçümlere bağlılık kaydedilmiş. Glikoz profili çıkarma işlemi %22 daha hızlı biterken, deneyin kendisi ise normal deneylere göre %66 daha hızlı tamamlanmış.

Submit a Comment