Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FrailTea ile Çay Demleyerek Sağlığınızı Koruyun

FrailTea ile Çay Demleyerek Sağlığınızı Koruyun
Kubilay Han Uluerim

Birleşik Krallık’ta yaşayan bir öğrenci, yaşlıların nasıl çay yaptığına göre sağlıklarını gözlemleyen bir teknoloji geliştirince, teknoloji devi Philips’ten ödül aldı.

Northumbria University’den Callum Smith, FrailTea adlı tasarımı nedeniyle, 2016 RSA Student Design Awards töreninde Philips stajyerlik ödülünü kazandı. ‘Good Life’ kategorisine giren ödül, uzun vadeli ve yaşam tarzını değiştiren hastalıklara sahip kişilere yardım eden projelere veriliyor. Ödülü kazanan FrailTea, günlük kettle kullanımı sırasında kişinin elinden veri topluyor; sonra bu verileri doktorlara ve hasta bakıcılara yolluyor. Bu sayede, bedensel faaliyetlerin gözlemi, günlük yaşantının bir parçası haline geliyor.

0a488f770979eb13c8f5

Smith’in söylediğine göre, vücudun kırılganlığının erken tespit edilmesi, hasta için kişiselleştirilmiş tedavi ve planlama olanağı sunuyor. Bu sayede, hastanın bayılması ve düşmesi gibi vakalar engelleniyor; kişinin daha özgür yaşaması ve hastaneden uzak kalması sağlanıyor.

RSA öğrenci tasarım ödülleri yöneticisi Sevra Davis “Ödüller girişimciliği, yaratıcı düşünmeyi ve ticari zekâyı kullanmayı teşvik ediyor.” diyerek bu tarz atılımların ve ödüllendirmenin önemini vurguluyor.

Submit a Comment