Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Onkoloji

İnternet Dünyasında Onkoloji
Buğrahan Ceylan

Onkoloji kanserin oluşumu, nedenleri, kalıtımla ilişkisi, tanısı, tedavisi, kanserle ilgili istatisikler ve kanserden korunmayla ilgilenen tıp dalıdır. Kanser bir tümör türüdür, kötü huylu (kötücül, habis, malin) tümörleri ifade eder. Onkoloji Türkçede ‘kanserbilim’ olarak ifade edilebilir.

Özellikle sosyal medyada onkoloji ile ilgili pek çok kaynak bulunmaktadır. Bu yazıda ise yalnızca en kaliteli içerikleri sunan kaynaklar listelenecektir.

Onkoloji tıp dalı hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir:

1- Medical News Today- Cancer/Oncology News

Onkoloji ile ilgili en son gelişmeleri sunan Medical News Today aracılığıyla  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz. 2 milyon tekil ziyaretçi sayısıyla popüler bir bilgi kaynağıdır.

2- Medscape – Oncology

Medscape doktorlara, alanında uzman sağlık profesyonellerine hizmet veren, web dünyasındaki en güçlü ve güvenilir kaynakları sunan bir araçtır. Bir seferliğe mahsus olarak kolay bir üyelik sistemi ile çalışan Medscape, kullanıcının profiline göre en önemli gördüğü haberleri yayınlayabilmektedir.

3- MedPage Today – Oncology/Hematology

Sağlık uzmanlarına yönelik içerik üretimi yapan MedPage Today, onkoloji alanında çıkan en son haber ve gelişmeleri klinik perspektiften inceleyerek uzmanlara iletmektedir.

4- The Medical News – Oncology

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

5- Doctors Lounge – Oncology

20 farklı uzmanlık üzerine 20.000′den fazla sayfası bulunan bir platformdur. 10.000′den fazla medikal makaleyi bünyesinde barındırmakla birlikte 30.000 medikal soruya verilmiş cevaplar ile değerli bir bilgi kaynağıdır.

6- MedWire News – Oncology

MedWire bağımsız bir çevrimiçi medikal haber kaynağıdır. Özellikle sağlık uzmanlarına yönelik olarak tüm dünyadan gelişmeleri toplayarak sunmaktadır.

7- Cancer Research UK

Yapılan araştırmalar ile kanser hastalığını yenmek amacıyla kurulmuş olan Cancer Research UK, kanserden korunma, teşhis ve tedavi yolları için yaptığı araştırmalar şimdiye kadar pek çok hayatın kurtarılmasını sağlamıştır.

8- Oncology News

Kanser hastalığıyla ilgilenen profesyonellere yönelik içerik hazırlayan bir haber kaynağıdır.

9- American Society of Clinical Oncology

1964 yılında kurulan topluluk, onkoloji ve tüm alt uzmanlıklarına yönelik içerik üretmektedir.

10-  American Association for Cancer Research

Kanser araştırmasına yönelik kurulmuş olan en geniş çaplı organizasyonlardan bir tanesidir.

11- Türk Tıbbi Onkoloji Derneği

Topluma ve sağlık çalışanlarına yönelik içerik üreten ve onkoloji alanında Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri sunan bir haber kaynağıdır.

12- Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu, 1947 yılında zamanın önde gelen bilim adamları, politikacıları, toplum liderleri tarafından kurulmuştur.Kuruluşundan günümüze gönüllü olarak çalışmalarını sürdüren dernek, 8 ildeki şubeleri aracılığıyla kansere karşı savaşmaktadır. Kanserle savaş, kanserden korunmak, erken tanı, tedavide başarı şansını arttırmak, psikososyal yaraların sarılması, hastanın tedavisi ve rehabilitasyonudur. İşte bu konularda kurum, kanser tedavisinde halka yol göstererek, korunma ve tedavi yöntemleri konusunda halkı bilinçlendirerek, kanser araştırmalarına destek sağlayarak, kanserle ilgili sağlık çalışanlarıyla toplantılar yaparak, kurslar ve halka yönelik paneller düzenleyerek, medyayla ilişkiler kurarak kanserle savaşmaktadır.

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. İnternet dünyasında onkoloji ve kanser ile ilgili hazırlanmış pek çok blog sayfası bulunmaktadır. Bu blog sayfalarınınn çoğunda ise kontrol edilemeyen reklamlar ve spam içerikler bulunmaktadır. Onkoloji ile ilgili yararlı bilgiler sunan en kaliteli blog sayfalarından bir kaç örnek sunmak gerekirse;

1- CancerWise

Sağlık uzmanlarının kanser hastalığı hakkındaki araştırmalarını, görüşlerini ve haberleri yayınlayan bir sayfadır.

2- Doctor David’s Blog

Kanser araştırmaları, kanser tedavisi ve pediyatrik onkoloji alanında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar için hazırlanmış bir blog sayfasıdır.  2007 yılında Medgadget’s Wblog Awards tarafından en iyi blog finalisti olarak seçilmiştir.

3- Dr. Len’s Cancer Blog

Dr. Len kendi blog sayfasında tüm kanser türleri hakkında olan gelişmeleri hem hastalara hem de sağlık uzmanlarına ulaştırmayı hedeflemektedir.

4- HemOncToday.com Blog

Hematoloji and onkoloji alanında düzenli olarak güncellenen ve oldukça profesyonel bir dil ile yazılan bu sayfa, mevcut araştırmalar, test süreçleri, tedavi ve diğer konular hakkında bilgilendirme yapmaktadır.

5- Know Cancer Blog

Kanserle ilgili neredeyse her şeyden biraz bilgiyi bünyesinde barındıran sayfa, ayrıca aktif bir internet topluluğuna da sahiptir.

6- OncoLink Blogs

Bu sayfa, kanser ve onkoloji alanındaki gelişmeleri okuyucularına sunmakla kalmıyor aynı zamanda okuyucuların bu konuları OncoLink uzmanlarıyla tartışmalarına da olanak sunmaktadır.

 

7- Oncology and Neuroscience Blog from Elekta

Kanser tedavisi araştırmalarında ve klinik çözümlerle ilgili gelişmeleri sunan bir kaynak olarak sürekli güncellenen bir blog sayfasıdır.

8- Cancer Research UK – Science Update Blog

Yapılan araştırmalar ile kanser hastalığını yenmek amacıyla kurulmuş olan Cancer Research UK, kanserden korunma, teşhis ve tedavi yolları için yaptığı araştırmalar şimdiye kadar pek çok hayatın kurtarılmasını sağlamıştır. Haber kaynağından farklı olarak, Cancer Research UK’nin hazırlamış olduğu blog kısmıdır.

9- Kanserle Dans

Kanserle Dans Derneği’ni kurma fikri Esra Ürkmez Bayraklı ve Ebru Tontaş’a ait. Aynı okuldan mezun iki arkadaş, yurtdışında kariyerlerine devam ettikleri dönemde ailelerinden aldıkları kötü haberle, kanser illetiyle yüzleşiyor. Esra Ürkmez Bayraklı’nın babasına pankreas kanseri, Ebru Tontaş’ın annesine meme kanseri ve babasına prostat kanseri teşhisi konuluyor, kanserle mücadeleleri de böylelikle başlıyor. Bu zorlu süreçte ailelerine destek olmaya çalışan iki arkadaş, güncel tedavi yöntemleri, klinik araştırmalar, farklı kanser tecrübelerini araştırıyor ve aileleriyle paylaşıyorlar. Türkçe kaynak sayısının azlığı ve her kanser hastasının bu bilgilere olan ihtiyacı, onları 2012 yılının Mayıs ayında, kanserle-dans.blogspot.com ‘u kurmaya itiyor. Kurdukları blog/internet sitesinde kanserle mücadeleyi dansa benzeten ikili, bu zorlu mücadelenin doğru adımlarla yürütülmesi gerekilen bir süreç olduğunun altını çiziyor. “Kanserle Dans” hakkında daha önce yazdığımız yazıya göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Podcast Yayınları:

Bilgisayar başında araştırma yaparken, bir konu hakkında araştırma yapmak ve bilgi sahibi olmak için okumak yerine dinlemek çok daha iyi bir yöntem olabilmektedir. Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda onkoloji tıp dalı ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- MedscapeCME – Oncology Podcast

Medscape, ayrıntılı bir biçimde hazırlanan konu başlıkları ile ilgili bilgileri sağlık uzmanlarının görüşleri eşliğinde sunmaktadır.

2- Lancet Oncology

Tüm dünyada kanser tedavisi ve araştırmaları ile ilgili olan gelişmeleri toplayarak aylık bir yayın olarak sunmaktadır.

3- CancerNetwork – Podcast

CancerNetwork erken teşhis, tanı, tedavi ve korunma ile alakalı pek çok konu başlığı altında kanseri inceleyen ve bu bilgileri podcastler aracılığıyla kullanıcılarına sunmaktadır.

4- Journal of Oncology Practice Podcast

Özellikle onkoloji dalında uzmanlaşan sağlık çalışanlarının daha iyi ve kaliteli bir hasta iletişimi yapabilmeleri için gerekli bilgi ve ipuçlarını kullanıcılarına sunan bir podcast yayınıdır. Ayrıca onkoloji ile ilgili araştırmalara ve makalelere de yer vermektedir.

İnternet Toplulukları:

Sosyal medyada belli bir konu ile ilgili olan kişilerin bir araya gelerek oluşturdukları grupların sayıları artarken, bu grupların içinde en kaliteli ve doğru bilgiyi sunan aynı zamanda kullanıcıların sağlıklı bir bilgi alışverişi yapmalarını sağlayan toplulukları bulabilmek oldukça önemlidir. Kanser ve onkoloji hakkındaki grupların sayısı ise internet ortamında daha da artmaktadır. Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri  çevrimiçi platformlara katılarak hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, onkoloji ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- Doctors Lounge – Oncology Forum

20 farklı uzmanlık üzerine 20.000′den fazla sayfası bulunan bir platformdur. 10.000′den fazla medikal makaleyi bünyesinde barındırmakla birlikte 30.000 medikal soruya verilmiş cevaplar ile değerli bir bilgi kaynağıdır.

2- Onco’Zine

Kanserin hastalar ve toplum üzerindeki etkileri hakkında bir farkındalık oluşturmayı amaçlayan topluluk, hastaların sağlık profesyonelleri ile iletişime geçmelerini amaçlamaktadır.

3- Motivolog – Kanser

4 yıl önce Ülseratif Kolit teşhisi konulan Gökhan Sezginer de, rahatsızlığı ve hastalığı ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek ve diğer hastalarla iletişim geçebilmek için internete başvurduğunda aynı kırıklığını yaşamıştır. Bu sebeple Türkiye’de belli rahatsızlıklara sahip olan hastaların bir araya gelerek tecrübelerini paylaşabilmeleri ve aynı zamanda birbirlerine destek olabilmeleri için bir web sitesi kurmuştur: motivolog İlk başta yakalandığı rahatsızlıkla ilgili bir blog açan ve bu blog sayesinde pek çok kişiye ulaşarak bilgi alışverişini sağlayan Sezginer, daha sonrasında kurduğu motivolog ile bu tecrübeyi diğer hastalarla da paylaşmak istemiştir.

Facebook Grupları:

Kanserle Dans” Facebook Sayfası

Dikkatli adımlarla, sorarak, araştırıp öğrenerek Kanserle Dans edilmesini, herkesin bir şey bulabileceği yalın bir dille, sağlıklı beslenmeden, terapi süresince destekten, doktorlar tarafindan kullanılan bir çok terimin ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz. Bir kişiyi bile daha bilinçli olmaya, doğru soruları bulmaya, düşünmeye ve sormaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Kanserle Dans Facebook sayfasının üye sayısı 24.000 civarındadır.

 kanserle danss

Kanser Savaşçıları

Kanser Savaşçıları,hastalıkla ilk karşılaşıldığı andan itibaren geçen süreçle ilgili genel bilgiler ve deneyimleri bulabileceğiniz bir portaldır.

kanser savaşçıları

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nin resmi Facebook sayfasıdır.

türk tıbbi onkoloji derneği

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, onkoloji alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

Onkoloji ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Alexey Bersenev
Anas Younes, M.D.
Martin Fenner
Sally Church
Wafik El-Deiry MD, PhD
Simeon Jaggernauth
Dr. Steven Eisenberg
Richard Just, MD

YouTube

 

1- OncologyReport

2- Oncology Nursing Society

3- HemOnc Today

4- CancerDotNet

5- Hematopathology and Oncology

6- Eurpoean Society for Medical Oncology

7- Elekta Oncology and Neuroscience

8- ecancertv

9- OncLive TV

 

Onkoloji Tıp Dalı İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:


 

Comments

  1. Hazal

    Harika bir yazı, zengin bir kaynak. Yalnız onkoloji için değil diğer pek çok branş için de günceli takip etmekte faydalı olacak. Teşekkürler!

    • Buğrahan Ceylan

      Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

Submit a Comment