Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Çalışanlarına Yönelik 5 Android Uygulaması

Sağlık Çalışanlarına Yönelik 5 Android Uygulaması
Buğrahan Ceylan

iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlar günümüzde oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşabilmektedir. Bu akıllı cihazların bu kadar yüksek bir başarı elde etmesinde donanımsal özellikleri ile beraber yazılımsal avantajları da büyük etki etmektedir. Özellikle pek çok kategoride binlerce uygulamayı kullanıcılarına sunabilen bu işletim sistemleri, pek çok kullanıcının hayatını oldukça kolaylaştırmakta.

Mobil uygulamaların arasında, sağlık ile ilgili olan uygulamalar gün geçtikçe daha da popülerleşmektedir. Bunda mobil kullanıcıların çevrim içi sağlık bilgisi edinmek istemelerinin katkısı oldukça fazladır. Bu ihtiyacın farkına varan Apple, yakın zamanda yalnızca sağlık uygulamalarının içinde olduğu ayrı bir kategori de açmıştır. Aynı şekilde Android işletim sistemini kullanan ve büyük başarı yakalamış Samsung Galaxy akıllı telefonları, artık içinde dahili olarak gelen sağlık uygulamaları barındırmaktadır.

Bu yazımızda, Android işletim sistemi içinde bulunan 5 ücretsiz sağlık uygulamasından bahsedeceğiz. Bu uygulamalar özellikle doktor ve tıp öğrencilerinin yararlanabileceği işlevleri barındırmaktadır.

1- Medscape

Medscape uygulaması sağlık kategorisinde belki de en çok beklenen uygulamalardan biri olmuştur. Uzun bir süre listenin en tepesinde bulunan uygulama, kullanıcılarına pek çok yararlı ve güncel bilgi sunabilmeyi vaat etmektedir.

İçerisinde bulundurduğu devasa bilgi miktarı gerçekten hayranlık uyandıracak derecede olan Medscape, gelen her yeni güncelleme ile sınırlarını daha genişletiyor gibi gözükmektedir. 7.000’den fazla ilaç referansı ve tanımı bulunduran uygulama ayrıca 3.500’ün üzerinde hastalığın genel tanımı, belirtileri ve klinik araştırmaları hakkında da bilgi verebilmektedir. 2.500 civarında eğitici görsel ve video bulunduran Medscape, öğrencilerden doktorlara kadar herkesin bilgi ediniğ, danışabileceği başarılı bir uygulama.

 

2- Epocrates

Epocrates uygulaması tamamen ücretsiz olmakla birlikte, kullanımı kolay özellikleri ve eğitici araçlarıyla listeye dahil olabilmektedir. İlaçlarla ilgili yan etkiler, tanımlar, ilaç tanımlayıcı özelliği ve tıbbi hesap makinesi gibi özellikleri barındıran uygulama özellikle tıp öğrencilerinin favorisi olabilecek bir çalışma.

 

3- Skyscape

Pek çok özelliği tek bir uygulama içinde barındıran Skyscape, güvenilir medikal kaynaklara ulaşabilmek için iki buçuk milyondan fazla sağlık profesyoneli tarafından kullanılmaktadır. İlaç bilgileri, tıbbi hesap makinesi (Archimedes) ve 900’den fazla klinik araştırmayı barındırmaktadır. Ayrıca güncel gelişmeleri takip edebilmek için haber alarm sistemi, ders kitaplarına ulaşım ve farklı özelliklere ulaşılabilmektedir.

 

4- Evernote

Sağlık uzmanları ve tıp öğrencileri için özellikle yararlı olabilecek olan bu uygulama, PDF formatındaki dosyaları organize etmek için oluşturulmuştur.  Evernote uygulaması sayesinde önemli dosyalarınız üzerinde notlar alabiliyor ve bu notlara çeşitli pek çok yerden ulaşabiliyorsunuz.

 

5- Calculate by QxMD

Pek çok farklı tıbbi hesap makinasını içinde barındırabilen bu uygulama tam bir kullanıcı dostu. Mümkün olduğu kadar sade bir ara yüz ve akışkan sistemi sayesinde pek çok işlemi bu uygulama sayesinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Farklı kategorilerde seçenekler sunan uygulama yalnızca hesap yapmakta değil aynı zamanda doğru kararların verilebilmesine de yardımcı olabilmektedir.

 

 

 

Submit a Comment