Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektöründe İnternet ve Sosyal Medyanın Önemi [İnfografik]

Sağlık Sektöründe İnternet ve Sosyal Medyanın Önemi [İnfografik]
Buğrahan Ceylan

İnternet ve sosyal medya günümüzde en kolay bilgi edinme aracı durumunda. Özellikle sağlık sektörü için bilgi madeni denilebilecek olan sosyal medya, çift taraflı olarak hem sağlık hizmetleri sağlayıcılarına hem de sağlık bilgisi edinmek isteyen hastalara kolay ve pratik bilgiler sunabilmektedir. Peki ama sağlık profesyonelleri sosyal medyayı nasıl kullanmaktadır? Bu sorunun cevabı ve dafa fazlası için hazırlanan infografike göz atalım:

Bir web sitenin doktorlara ne gibi faydası olabilir?

Araştırmalara göre, hangi sektör olursa olsun tüketicilerin %80’i bir sağlık kurumuna ya da uzmanına görünmeden önce internetten çevrim içi araştırma yapmaktadır.

Mobil Kullanım

İnternette sağlık bilgisi arayan her 3 hastadan 1’i bu bilgiyi mobil cihazları aracılığıyla edinmektedir.

Mobil cihaz kullanan hastaların %52’si ise sağlık bilgisi edinmek için özellikle akıllı telefonlarını kullanmaktadır.

İnternet kullanıcılarının %91’i bilgi edinmek amacıyla ilk olarak arama motorlarına danışmaktadır.

İnternet kullanıcılarının %67’si ise bilgi edinmek amacıyla ilk olarak Facebook, Google Plus ya da LinkedIn gibi sosyal ağ platformlarını kullanmaktadır.

Her 5 internet kullanıcısından 1 tanesi, sağlık kontrolleri için yapacağı seçimlerde, sosyal medyada yapılan yorum ve değerlendirmeleri incelemektedir.

Sosyal medya sağlık profesyonellerine, kendi pozitif itibarlarını yaratmalarına ve hasta çevrelerini oluşturmalarına olanak sağlamaktadır.

Herhangi bir fiziksel engeli olan kişilerin %54’ü interneti aktif olarak kullanmaktadır ve sosyal medya aracılığıyla bilgi alışverişini gerçekleştirmektedir.

A.B.D.’de çalışan doktorların yaklaşık %60’ı sosyal medyanın hastalarıyla iletişim ve etkileşime girebilmeleri için oldukça iyi bir yol olduğunu savunmaktadır.

Çevrim için itibar yaratmak için izlenmesi gereken stratejiler:

Mutlaka sosyal medya profillerinin oluşturulması gerekmektedir.

Güncel bilgileri ile, sağlık uzmanlarının profillerini güncellemeleri gerekmektedir.

Yapılan yorum ve eleştirilere cevap verilmesi gerekmektedir.

Çevrim içim hasta topluluklarıyla etkileşime girilmelidir.

Hastalar doktorlarla ilgili ve genel sağlık bilgisi için sosyal medyayı nasıl kullanmaktadır?

Uluslar arası Telekomünikasyon Birliği’nin açıklamasına göre (yalnızca 2011 yılı) dünyada mobil kullanım oranı %87 artmıştır.

Apple’ın uygulama marketi içerisinde kullanıcılarına sunduğu sağlık ile ilgili mobil uygulama sayısı, 2010 yılında 2,993 iken, bu rakam 2013 yılında 13,619 olmuştur.

Sağlık uzmanları tarafından en çok kullanılan tablet iPad olmakla birlikte, Almanya,Fransa,İspanya,İtalya ve İngiltere’de tablet kullanan sağlık uzmanı oranı %26’dır.

Submit a Comment