Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektöründe Tasarrufun Yeni Dayanağı PdtRp Olacak

Sağlık Sektöründe Tasarrufun Yeni Dayanağı PdtRp Olacak
Kubilay Han Uluerim

Binghamton University araştırmacıları, hastaların taburcu olduktan sonra tedavi için hastaneye tekrar gelme şansını hesaplayan bir uygulama geliştirdi. Post Discharge Treatment and Readmissions Predictor veya PdtRp adı verilen uygulama, hastanın tıbbi geçmişini tarayıp son verilerle karşılaştırarak hesaplama yapıyor. Bu konuda değerlendirmeler yapan Centers for Medicare & Medicaid Services, hastane performansı ve bakım kalitesini ölçmek için 30 günlük tekrar başvuru oranlarını ölçek olarak kullanıyor.

“Pazarda benzer bir uygulama görmedim. Eğer hastaların %10’unun bile tekrardan hastaneye uğramasını engellersek çok fazla kâr edebiliriz.” diyor uygulama tasarımcılarından Amirhosein Gholami.

PdtRp kullanıcıları, sağlık hizmeti aldıkları kuruma direkt olarak mesaj yollayabiliyor ve acil durumlarda yardım isteyebiliyor. Ek olarak, istedikleri zaman tekrar başvuru raporlarını görebiliyorlar. Jama Internal Medicine tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Sağlık kurumlarının eksik ve yanlış iletişim sorunu yaşaması, önlenebilir tekrar başvuruların dörtte birini oluşturuyor.

Araştırmacılar ilerleyen zamanlarda ilaç takip sistemi ve bağlantılı bir ilaç dispanserini de devreye sokmayı düşünüyorlar.

Ayrıntılı bilgi için:
Resmi duyuru
Tasarım evrakları

Submit a Comment