Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tele-Tıp Hizmeti Veren Kurumlar Ne Kadar Doğru Teşhis Koyuyor?

Tele-Tıp Hizmeti Veren Kurumlar Ne Kadar Doğru Teşhis Koyuyor?
Kubilay Han Uluerim

8 lider tele-tıp şirketinin katıldığı bir araştırmaya göre, birkaç yaygın hastalık için, uzaktan video ve telefon görüşmelerinin aynı seviyede etkili olduğu sonucuna varılmış. 2 teknolojinin de webchat yönteminden daha iyi olduğu söylenirken, teşhislerin doğruluğu şirketten şirkete farklılık gösteriyor.

Journal of the American Medical Association‘da yayımlanan araştırmaya göre, UCSF’e bağlı araştırmacılar, 67 aktörü hasta olarak eğitmiş ve ayak bileği ağrısı, streptokok farenjit, viral farenjit, akut rinosinüzit, bel ağrısı ve tekrarlayan kadın idrar yolu enfeksiyonu hakkında 599 sanal doktor ziyareti yapmalarını söylemişler. Seçilen kişiler Ameridoc, Amwell, Consult a Doctor, Doctor on Demand, MDAligne, MDLIVE, MeMD ve NowClinic gibi tele-tıp hizmeti veren kurumlarla görüşmüş. Bu görüşmeler 2013 ve 2014 ortasında, yani Teladoc’un Ameridoc’u bünyesine katmasından önce yapılmış. Daha sonra Teladoc’un Consult a Doctor’ı da bünyesine kattığını biliyoruz.

Araştırma boyunca, muayene için görüşme yapan hastalar, doktorlardan duyduklarını bir kâğıda yazmışlar ve araştırmacılar da doktorların önerilerini, teşhislerini ve reçetelerini, söz konusu hastalığa uygunluk açısından karşılaştırmışlar. Ziyaretlerin %70’inde doktorlar oldukça iyi iş çıkardığı görülüyor. Görüşmelerin %76’sında doğru teşhis konulurken, %15 yanlış teşhis konulmuş. Bunlara ek olarak %9 teşhis konulmama vakası yaşanmış. İdrar yolu enfeksiyonu %91 ile en doğru konulan teşhis olmuş. Rinosinüzit ise %71 ile hatalı teşhislerin başında geliyor.

Her şirketin nasıl performans sergilediği konusunda detaylı bilgi verilmese de, en iyi şirket %90 oranında doğru teşhis koyarken, en kötüsü %70’den biraz daha az bir oran elde etmiş. Stretopkok farenjit, bel ağrısı ve ayak bileği ağrısı konusunda genelde aynı karara varılırken, viral farenjit ve akut rinosinüzit teşhislerinde oldukça farklı sonuçlar elde edilmiş.

 

Submit a Comment