Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Game Boy Hastalığına Yeni Çözüm: EyeForcer

Game Boy Hastalığına Yeni Çözüm: EyeForcer
Kubilay Han Uluerim

Teknoloji ile büyüyen çocukların ellerinden düşmeyen akıllı telefonlar veya video oyunu konsolları, şüphesiz ki kişisel gelişime ve elektronik ile etkileşime katkı sağlayan cihazlar. Lakin, uzun zaman bu cihazların başına oturup oyun oynayan çocuklarda, istenmedik eklem ağrısı vakaları sıklıkla gözlemleniyor.

Muayenehanesine gelen hastaların öncelikle aktivite takip cihazlarını inceleyen Dr. Vahid Sahiholnasab, bu cihazların herkes tarafından sağlık için benimsenmesinin pek de kolay olmadığını vurguluyor. Böyle olmasına rağmen Vancouver’da yaşayan doktor, dijital teknolojilerin sağlığa faydalarını topluma anlatmak için çalışmaya başlamış durumda.

Bu çalışmaların başlangıcı olarak giyilebilir teknolojiler geliştirmeyi amaç edinen Sahiholnasab, hızla büyüyen pazara giriş yapmaya çalışıyor. Bunu için ise, Hollandalı bir omurilik cerrahının Game Boy Hastalığı adını verdiği bir rahatsızlığa odaklanmış durumda. Sorunun üstesinden gelmek için bir çift teknolojik gözlük geliştiren Sahiholnasab, çocukların kambur durmasını engellemeyi hedefliyor.

EyeForcer adını verdiği bu cihaz, sırtı ve boynu eğik duran çocukları uyarıyor; eğer çok fazla kambur durmaya devam ederlerse oyunu kapatıyor. Bu sayede ailelerin çocuklarını sürekli denetlemelerine gerek kalmıyor ve eklem rahatsızlıklarının önüne geçiliyor.

“İstesek de istemesek de hepimiz sağlık hizmetlerinde teknolojinin yaygın olarak kullanıldığı bir geleceğe doğru gidiyoruz.” diyor Medical Wearable Solutions CEO’su Sahiholnasab.

Cihazın kullanılışını görmek için CKNW tarafından yapılan röportajı resmi YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Submit a Comment