Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörünün Sosyal Medyayı Kullanması için 6 Önemli Sebep

Sağlık Sektörünün Sosyal Medyayı Kullanması için 6 Önemli Sebep

| On 12, Jun 2015

Sosyal medya ile sağlık sektörü arasındaki uçurumu kapatmak gerekiyor. Hepimiz, daha sağlıklı olabilmek için 24 saat müşteri hizmeti bekleyen, görüşlerini paylaşmak için internette kendine yeni platformlar arayan bir neslin parçasıyız. Her geçen gün mobil uygulamaların kullanımı artarken yapılan aramaların çoğu da çevrimiçi gerçekleştiriliyor. Bu durumu göz önünde bulundurup da sosyal medyayı etkin kullanan firmalar ise önemli avantajlar sağlıyorlar. Gelin birlikte sağlık sektöründeki firmaların sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaları gerektiğini inceleyim.

300x225xmedical-social-media.jpg.pagespeed.ic_.NS4_1CoRmx-300x225

1. Hastaların Deneyim Paylaşımı

İnsanlar, tavsiye almak ya da vermek için, internetteki diğer mecraları kullanmak yerine kendilerine en tanıdık gelen, kendilerini en güvende hissettikleri sosyal medya kanalını kullanmayı tercih ediyorlar. Çünkü hastalıklarının belirtileri ve belirli sağlık sorunları hakkında daha geniş bilgi almak isteyen hastalar için sosyal medya onların kişisel deneyimlerini paylaşmanın yanı sıra başkalarının deneyimlerini öğrenmenin mümkün olabildiği bir platform. Sağlık firmalarının sosyal medya hesapları ne kadar aktif olursa, etkileşim alma oranları da o derece artacağından, bu konuyu dikkate almalarında fayda var.

2. Profesyonel Bilgi Paylaşımı

Sosyal medya, gerçek zamanlı olarak çalışan bir mecra, bu yüzden de doktorların bu mecrayı kullanarak tıp sektöründe yer alan diğer profesyonellerle iletişim kurması ve etkileşime girmesi oldukça mantıklı. Bu da aynı zamanda hekimler arasında sosyal ağlar içinde kurulmuş online toplulukların olup olmadığını öğrenmek için etkili bir platform olabilir.

3. Bilgilendirme Çalışmaları

Hastaneler ve diğer sağlık merkezleri, kaynaklarını, mevcut kampanyalarını, iş ilanlarını, kendi merkezlerine ait son güncellemeleri ve bilinci çok daha fazla arttırmak için sosyal medyayı kullanabilirler. Bu müşterileri bilgilendirir ve firmaların daha fazla sayıda insan tarafından görülebilir olmalarını sağlar.

4. Müşteri Hizmetleri Geribildirimi

Sosyal medya, bir müşteri geri bildirim formu olarak kullanılabilir hale geldiğinden, her iş için bulunmaz bir nimet olmuş durumda. Firmalar sosyal medyayı yakından takip ederek verdikleri hizmetin hastalar tarafından nasıl bulunduğunu öğrenebilir ve böylece gerekli iyileştirmelerle hizmetlerini ileriye taşıyabilirler.

5. Sosyal Ağ Üzerinde Kolay Oturum Açma

İnsanlar, birden fazla form doldurmak zorunda olmadıklarında daha olumlu geri bildirimlerde bulunuyorlar. Özellikle, kullanıcı adlarını girerek başka hiçbir şey yapmalarına gerek kalmadan Facebook gibi bir sosyal medya kanalını kullanıyorlarsa bu durum çok daha teşvik edici olabiliyor.

6. Kolay Erişim

Doktorların Twitter üzerinden hastalarına tavsiyeler vermesi yeni sorunlara kapı açabilir. Ancak yine de hastalar Twitter ya da herhagi başka bir sosyal üzerinden doktorlarının kendileriyle ilgilendiklerini gördüğünde doktorlar ve hastalar arasında daha yakın ve daha güvenilir bir ilişki kurulabilir. Bu nedenle hastaların, doktorlarına erişimlerinin kolay olması son derece önemlidir.

Submit a Comment