Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıkta Pazarlama Planlarının Olmazsa Olmazı: Sosyal Medya

Sağlıkta Pazarlama Planlarının Olmazsa Olmazı: Sosyal Medya
Ceren Gülpınar

Günümüz şartlarında işletmelerin başarıyı yakalamaları için sosyal medya kullanımı bir zorunluluk haline geldi. Pek çok işletme, sosyal medya olmadan varlığını sürdürse de, işletmelerin rakiplerine göre gerilerde kaldıkları da bir gerçek.

Sosyal medya entegrasyonu, stratejik pazarlama planları ve karlılığı arttırmak için oldukça önemlidir. Şirketler ne kadar çok kişi tarafından takip edilirse, işletmelerin devamlılığı için bu o kadar iyi bir durumdur. Sağlık hizmetlerine yönelik şirketlerin, sosyal medya platformlarının hangisinde daha çok bağlantı yarattığı henüz bilinmemektedir; ancak, elde olan ipuçlarıyla maksimum sonuçları ortaya çıkarmak ve insanlarla sağlık şirketlerinin etkileşimini değiştirmek mümkündür. Sosyal medya entegrasyonu ise, sağlık hizmetleri ve halk arasında kurulan önemli iletişim yollarından biridir. İşte sağlık şirketlerinin, sosyal medya platformlarını pazarlama planlarına dahil etmek için izlemesi gereken birkaç yol:

Yüksek Kalitede ve Paylaşılabilir İçerik Oluşturun

healthcare and content

Herhangi bir kişi, yüksek kalitede içerik üretebilir; ancak, rakip firmalara fark atmak isteyen bir şirket, hedef kitlesine yönelik etkili içerikler oluşturmalıdır. Pinterest, Google ya da Instagram üzerinde bulunan hedef kitlenin dikkatini kazanmak için infographics ya da ilginç fotoğraflar kullanmak etkili sonuçlar doğurabilir. Şirket adına farkındalık oluşturmak için, sağlık konularına yönelik çeşitli konuları kapsayan içerikler oldukça önemlidir. Örneğin, kadınlarda kalp hastalığının önde gelen sebeplerini gösteren büyüleyici bir infographic ya da kalp hastalığını önlemek için ipuçları kullanıcılara sunulabilir.

Hediyelerle Teşvik Politikası İzleyin

hediye

Kazanılan her bir takipçi, sunduğunuz içeriğin üzerinde daha fazla göz olduğunun göstergesidir. İçerikle ilgili kelimeleri yayma konusunda başkalarını teşvik etmek için, ucunda hediye olan sosyal medya yarışmaları hazırlayabilirsiniz. Hediyelerin şirketin hedefi doğrultusunda seçildiğinden emin olun. Bunun için takipçilerinizden, kişisel sayfalarında paylaştıkları bir yazıyla şirketinizi etiketlemelerini isteyebilirsiniz. Böylece daha fazla kişinin şirketinizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Emin olun, ucunda kayda değer hediyeler olan yarışmalar, takipçi sayınızı kısa sürede arttıracaktır.

Ortaklıklar Kurun

PPP

Sağlıkla ilgilenen popüler sosyal medya ünlüleriyle ortaklıklar kurabilir ve bloğunuza sağlıkla ilgili reklam sponsoru kabul edebilirsiniz. Instagram üzerinde binlerce takipçisi olan fitness uzmanlarıyla iş ortaklığı kurarak sosyal medyada daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Pazarlama ve isim yerleştirmeye yönelik farkındalık oluşturmak için, farklı sponsorluk anlaşmaları düzenleyebilirsiniz. İsim yerleştirmek, şirketin hedef kitlesindeki kullanıcıları sosyal medya hesaplarına dahil etmesi için oldukça önemlidir. Ancak, farklı platformların farklı hedef kitlelerine ulaştığını asla unutmayın. Facebook için uyguladığınız strateji, Instagram için geçerli olmayabilir. Katılımı arttırmak ve iyi sonuçlar elde etmek için farklı platformlara uyum konusunda istekli olmalısınız.

 

 

 

Submit a Comment