Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Salgın Hastalıkların Haritasını Çıkaran Bir Aplikasyon: ClickClinica

Salgın Hastalıkların Haritasını Çıkaran Bir Aplikasyon: ClickClinica
Harun Kurt

ClickClinica; doktorlara, gerçek zamanlı olarak, tek bir tıklama ile hastanın semptomlarını kaydetme ve küresel olarak hastalıkları gözetim imkanı sağlıyor.

iPhone Appstore‘da 700 milyondan fazla aplikasyon bulunmasına rağmen yine de bazı insanların istekleri tam anlamıyla karşılanamamaktadır. Belki bir kitap indirebilirsiniz veya patlayan kuşlarla domuzları devirebilirsiniz ama bazı insanların istekleri ise çok daha farklıdır.

Şimdilerde, akademisyenler de aplikasyon dünyasına adım atmaktadır. Bu ayın başlarında, Liverpool Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, doktorlar için olan ücretsiz ClickClinica aplikasyonunu piyasaya sürdü. Bu aplikasyon, sağlık sorunlarını çözmek için bazı kuruluşlardan -Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Ulusal Sağlık ve Klinik Enstitüsü (NICE) gibi-  gelen önemli tavsiyeleri bir araya getirmiştir. Böylelikle doktorlar, hastalarını tedavi etmeden önce pratik yapma şansını bulmuş oldular.

Bu aplikasyonun ikinci bir özelliği de mevcuttur, bu özellik sayesinde doktorlar daha fazla referans kitaba ulaşabilirler. Bu aplikasyon sayesinde doktorlar; tek bir tıkla, hastalarında görülen semptomlara ve tedavi yöntemlerine ulaşma imkanını bulmuş oldular. Bunlardan dünya çapında yeteri miktarda topladıklarında, gerçek zamanlı olarak küresel hastalık gözetimi yapmış olacaklar.

Bu aplikasyonun geliştirilmesi, Liverpool Üniversitesi’nin Küresel Sağlık ve Enfeksiyon Enstitüsü’nde Ulusal Sağlık Araştırma Enstitüsü(NIHR) araştırma üyesi olan Benedict Michael tarafından yapılmaktadır. Bu aplikasyonunun yapılışının üzerinden henüz bir ay geçmiş olmasına rağmen şu anda 1000’den fazla doktor ClickClinica’yı kullanmaya başlamıştır.

Bu da, aplikasyonun ne kadar kullanışlı olduğunun bir diğer kanıtıdır. ClickClinica; Britanya’da, biri menenjitten gelişen, üç yeni tüberküloz vakası kaydetmiştir. İngiltere’de de ileri ensefalit (beyin iltihabı) teşhisiyle kaldırılan beş vaka, yeni H1N1 vakası olarak kaydedilmiştir.

Diğer ülkelerdeki doktor raporları; araştırmacıların, Kuala Lumpur’da, Penang ve Galilee’de dokuz yeni HIV vakasını teşhis etmesine yardımcı olmuştur ve bu vakalardan biri de ilaçlara dirençli bir virüs terapisi gerektirmektedir.

Uygulama tarafından toplanan diğer bilgilerse, hastaların gördüğü klinik bakımın kalitesi üzerine ışık tutar. Örneğin bu ilk ayda, 48 kalp krizi vakası bildirildi. Ama sadece ikisi, hastaneye zamanında yetiştirilebildi. Potansiyel hayat kurtarıcı, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar kullanılsa herşey daha farklı olabilirdi.

Aşağıdaki videoda Liverpool Üniversitesi uygulamanın nasıl kullanılacağına bir örnek göstermiştir. Video, New York’taki kurgusal bir doktorun, hastanın merkezi sinir sistemine saldıran bir virüsü ciddi bir grip vakası olarak teşhis etmesiyle başlıyor. Bunu kayda geçirdiği zaman bulunduğu mevki ve detayları harita üzerinde gözükmeye başlar. Sonra, Sidney’deki bir başka doktor gribe yönelik antiviral reçete kurallarını denetler. Londra’daki üçüncü bir doktor ise antiviraller ile grip enfeksiyonunu önlemek için en iyi yöntemi arar. Bu video, yeni grip vakalarından yola çıktığımızı baz alarak, dünyada daha fazla doktorun bu aplikasyonu kullanması durumunda, dünyanın görüntüsünün nasıl olacağının detaylarını anlatmış.

Üniversitedeki bir basın toplantısında Dr. Michael aplikasyon için şunları söylemiştir: “Birçok önemli bulaşıcı hastalığın bildirimi, tecrübesiz doktorlar için çok önemlidir. Çünkü onlar genellikle hangi vakaların bildirilip bildirilmeyeceği ve bunları nasıl bildirecekleri konusunda daha tecrübesiz oluyorlar. Bir yandan idari görevlerle, diğer bir yandan hastalarla uğraşırken bunu zaman alıcı birşey olarak görebilirsiniz ama; bunu, onlar için yapmalıyız.”

Daha çok doktorun kullanması için Appstore’dan ücretsiz bir şekilde temin edilebilen bu aplikasyon ve benzerleri, unutmayalım ki ne kadar çok kullanılırsa, değerleri de o kadar artar.

Comments

Submit a Comment