Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Pfizer’ın Deneylerden Aldığı Ders

Pfizer’ın Deneylerden Aldığı Ders
Hazal Tüfekçi

Birkaç ay önce Pfizer, klinik deneylere hasta alımını arttırmak için hazırladığı ilk görsel sunumla başarısız oldu. Bu deneyimden sonra firma başarısızlıklarından güzel bir şekilde ders aldıklarını söyledi.

REMOTE modülüyle, aşırı aktif mesane rahatsızlığı olan 600 kişiye, yaşadıklarını ve problemlerini yazacakları bir elektronik günlük tutmaları söylendi. Amaç, deney boyunca hastaların kliniğe gitme zorunluluklarını ortadan kaldırmaktı.

Geçen seneki InPharm raporlarına göre böyle bir deneyim, ilaç sektörü için bir ilkti fakat hiç kimse elektronik günlükte hesap açmayınca deney uygulama zorluklarına takıldı ve dolayısıyla başarısız oldu.

Pfizer’ın Think Science Now isimli blogunda yazan Craig Lipset de şöyle bir açıklama yaptı: “Pfizer, hastaların kliniklere gelmeden, tamamen evden klinik araştırmalara katılabilmeleri için gereken bir dizi modülü test ediyordu. Klinik deneyler için hasta alımı da bu modüllerden sadece biriydi ve diğer modüller son derece başarılı oldu. Bugün Pfizer’da yapılması planlanan çalışmalar da bu başarılı modüller uygulanarak yürütülüyor.” Ayrıca yaşadıkları problemlere rağmen Pfizer’ın hasta alımı konusunda sosyal medyayı ve online araçları kullanmaktan vazgeçmeyeceğini ve REMOTE deneyinin 2013’de tekrarlanacağını da ekledi. Lipset son olarak, “ Biz hasta alımı çalışmalarımız için düzenli olarak interneti kullanıyoruz ve uygun olan her çalışma için de kullanmaya devam edeceğiz. Hasta alımı stratejileri çok özel bir çalışma alanı ve biz de görsel deneyler için daha özel bir uygulama geliştirmek için çalışıyoruz.” dedi.

Bu çalışma için bir de problem söz konusu. Aşırı aktif mesane hastalarının çoğu yaşça büyük kişiler ve bunlar da genç hastalar kadar düzenli internet kullanmıyorlar. REMOTE deneyinin başarısızlığının sebebi büyük ihtimalle bu ve, bundan sonra benzer uygulamalar hazırlayan firmaların göz önünde bulundurması gereken bir konu.

Comments

  1. Akif Büyüksarıoğlu

    Çok önemli bir konuya değinilmiş takıpçisi olacağım

Submit a Comment