Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Salgın Hastalıkların Takibinde Sosyal Medya Kullanımı

Salgın Hastalıkların Takibinde Sosyal Medya Kullanımı
Ceren Gülpınar

Sosyal medya araştırmaları ve cep telefonundan elde edilen verilerin analizleri, salgın hastalıkların takibinde kullanılabiliyor. Sosyal medya, yerel haberler ve cep telefonu verilerinden yararlanma imkanı, araştırmacıları da, bu bilgilerin analizlerini gerçekleştirebilecek yeni araçlar geliştirmeye yönlendirdi.

Yakın tarihten bir örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz günlerde World Health Organization (WHO), Ebola salgınını kamuoyuna duyurdu ve salgın, “kanamalı ateş” olarak devletin web sitesi, sosyal ağlar ve diğer kaynaklar arasında araştırma yapan HealthMap yazılımı tarafından fark edildi.

Bir diğer örnek; anonimleşen mobil telefon kullanıcı verilerinin, İsveçli kar amacı gütmeyen Flowminder kuruluşu tarafından kullanılmasıdır. Flowminder, seyahat etmenin, Ebola’nın yayılmasındaki rolünü incelemek için çalışmalarda bulunmaktadır.

Sosyal medya kanallarında, her türlü sağlık sorunu ve hastalıklarla ilgili veriler bulunmaktadır. Doğru sonuçların elde edilmesi için, veri analizleri çok önemlidir. Bu sebeple, özellikle toplumu tedirgin eden salgın hastalık gibi konularda, araştırmacıların analizlere önem göstermeleri ve gerekli tüm incelemelerden sonra kamuoyunu bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Submit a Comment