Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hekimlerin, Giyilebilir Cihazlarda Karşılaştığı Sorunlar

Hekimlerin, Giyilebilir Cihazlarda Karşılaştığı Sorunlar
Ceren Gülpınar

Sağlık ve fitness cihazları, günümüzün en popüler teknolojileri arasında yer almaktadır ve kullanıcılarla ilgili bilgi edinmeyi kolaylaştırmak için, insanlara yönelik oluşturulmuştur. 

FitbitJawbone’s UP bilekliği veya Nike+FuelBand gibi giyilebilir teknoloji ürünlerini kullananların merak ettiği bazı şeyler vardır: Bu veriler daha sağlıklı olma ve doktorlara, hastalar için daha iyi tavsiyelerde bulunma konularında yardımcı olabilir mi?

Kesinlikle, edinilen verilerin hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Teknoloji devleri, Google, Samsung ve Amazon‘un da bu alana yönelmesiyle giyilebilir teknoloji ürünleri her zamankinden daha fazla hayatlarımızda yer edinecektir. Örneğin, Samsung Galaxy S5 akıllı telefonlarında bir dahili kalp hızı sensörü, bir pedometre özelliği ve “S Health” isimli uygulama bulunmaktadır. Apple tarafından açıklanan Health Kit‘te ise, sağlığı takip etmeye yarayacak pek çok bağımsız uygulama bulunmaktadır. Bu, yakında hastaların doktora gittiklerinde, görmek istedikleri ilk şeyin kendi istatistik verileri olacağı anlamına gelmektedir.

Doktorlar ve sağlık profesyonellerinin giyilebilir cihazlarla ilgili karşılaşabileceği bazı sorunlar vardır. Hasta ve doktorlar açısından daha verimli süreçler elde etmek için, öncelikle bu sorunların çözüme ulaştırılması gerekmektedir. İşte sorunlar:

  •  Doğruluk büyük bir sorundur: Samsung teknolojisi oldukça kötü bir kullanım deneyimi sunarken, sağlık kaydı okumalarının da yanlış olduğu görülmüştür. İncelenen her uygulamada bilim adamlarının hoşnutsuzluğunu alan bu durumun iyileştirilmesi gerekmektedir. Daha da kötüsü, yanlış cihazlar hasta güvenliğini de olumsuz etkilemektedir.
  •  Doktorların kendilerini eğitmeleri gerekmektedir: Uygulama yaparken, sonuçların görüntülenmesi esnasında ek tavsiyelere ihtiyaç duyulmayabilir; ancak doktorlar, giyilebilir cihaz dünyasında etkin çalışmaları için, yeni beceriler elde etmeye ihtiyaç duyarlar. Bu yalnızca yeni cihaz kullanımının öğrenilmesi anlamına gelmez, uygulamalar doktor-hasta ilişkisini de değiştirmektedir.
  • Gizlilik: Gizlilik konusu, tüketiciler için büyük bir endişe kaynağı oluşturmaktadır. Özellikle Apple gibi şirketler, sağlık gibi bir alanda müşterilerin gizliliği konusunda oldukça hassas davranırlar ve onların bu taleplerine de saygı duyarlar ancak, izlenen veriler için bazı kriterlere ihtiyaç duyulmaktadır. En azından, izlenen verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmaması gerekir. Müşterilerin, kendi verilerini ofise kendileri getirmeleri konusunda var olan tüm sorumlulukları üzerlerine almaları gerektiği hatırlatılmalıdır. Böylece gizlilikle ilgili endişeler ortadan kalkacak fakat, iş kolaylığı sağlanamamış olacaktır.
  •  Verileri kullanmak için daha fazla neden ve verileri kullanacak daha fazla insan var: Giyilebilir aksesuarların doğrudan etki sağlayabilmesi için, yeni yollar bulunmalıdır. Örneğin, yardım hatlarını arayarak güvence ya da sağlıkla ilgili tavsiye almak isteyen pek çok çocuklu anne vardır. Giyilebilir cihazların büyük bir geleceği belki de çocukların takibinde gizlenmiştir. Bu sebeple, gelecek günlerde pek çok aile, çocukları için akıllı bilekliklere sahip olmak isteyebilir.

mobil sağlık3

İngiltere Genel Tıp Konseyi‘nden gelen bir raporla, son 5 yıl içinde hasta şikayetlerinin 2 katına çıktığı duyuruldu. Tüm korkunç haberler gibi, bu üzücü haber de çeşitli şekillerde yorumlanabilir. Aslında bu artışın sebebi, basit çevrimiçi yöntemler dahil, verilen hizmetler hakkında geribildirim alınabilmesi için çok fazla platformun bulunmasıdır.

Doktor-hasta iletişimi kesinlikle değişim içindedir. Giyilebilir cihazların kullanımının da, bu ilişkinin değişiminde önemli etkileri olacaktır. Giyilebilir sağlık ürünleriyle belirsizlikler ortadan kaldırılacak ve hastaların kendi sağlık takiplerini yapmaları için gereken motivasyon sağlanacaktır. Sektörün hedefi: Kullanıcının cihazları daha kolay benimsemesi için, klinik ortamdaki profesyonelliği yakalamaktır.

 

Submit a Comment