Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Alanında Sosyal Medya Başarısı için 10 İpucu

Sağlık Alanında Sosyal Medya Başarısı için 10 İpucu
Ceren Gülpınar

Günümüzde pek çok firma, kendi hizmet ve ürünlerinin tanıtımını yapmak ve bilinirliklerini arttırmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Doğru bir planlama ile oluşturacağınız strateji sayesinde sosyal medyayı sağlık alanında da avantaja dönüştürebilirsiniz. Böylece, mevcut ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve onlardan sizin firmanıza yönelik beklentilerini öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya ve sağlık

 

İşte sağlık alanında etkili bir sosyal medya kullanımı için ihtiyacınız olan 10 değerli ipucu:

  1. Düşünceli Bir Lider Olun: Güncel kaynaklar kullanarak edindiğiniz endüstri bilgilerinizi tüketicilerinize sunun. Düşünceli bir lider olmak; sektörde yetki sahibi olduğunuz ve sunacağınız bilgileri arayıp bulmak için gereken araştırmaları yaptığınız anlamına gelmektedir. Bu anlamda, şirketinizin blog sayfasını kullanmak düşünce liderliğinizi müşterilerinize sergileyebilmeniz için en güzel yollardan biri olabilir.
  2. Çalışanlarınıza Katılın: Şirketteki yöneticiler, kendileri yerine sosyal medya yazarlığı yapan yetkili kimselere sahip olsa da, kişisel sosyal medya hesabı bulundurmak da onlar için avantaj sağlar. Oluşturacakları kişisel bir sosyal medya hesabı ile, markalarını tanıtmak ve bilgi sağlamak için saygın bir kaynak edinmiş olurlar. Direkt olarak üst düzey yöneticilerle sosyal medya aracılığı ile iletişime geçebilme imkanı, insanların kendilerini güçlü hissetmelerinde önemli bir faktördür. Çalışanlarınız şirket adına sosyal medya hesabı kullanıyorsa, markanızı koruma altına almak için çalışanlarınızın, yerinde bir sosyal medya politikasına sahip olduğundan emin olun.
  3. Müşteri Hizmetlerini Destekleyin: Takipçilerinizin sosyal medya stratejinize yönelik ne istediğini tam olarak anlayabilmek için, sosyal platformlarda geçen konuşmaları önemseyin. Şirket adına sosyal medya hesabı kullanan çalışanlarınızın, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu hizmetleri sağladığından emin olun. “Sosyal Hizmet” olarak da adlandırılan, sosyal medya üzerinden sağlanan müşteri hizmeti, yalnızca pozitif ya da negatif yorumları içermemektedir. Aynı zamanda, bir müşterinin tweetini retweetlemek gibi basit görevler de çevrim içi ortamda sunulan müşteri hizmetleri olarak nitelendirilmektedir. Gerçekleştirdiğiniz bu tür aktiviteler ile müşterilerinizi dinlediğinizi ve onlar için bir şeyler yaptığınızı göstermiş olursunuz. Böylece de interaktif bir iletişim gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Şirketiniz ve Rakiplerinize Yönelik Mentionlar ve Google Alerts Görüntülemeleri: Çevrenizde sizle ilgili ne konuşulduğunu gözlemleyin. Sosyal medya kanalları yaygınlaştığından beri, şirketler organik gösterim üzerindeki kontrollerini neredeyse kaybetti. Sosyal medyada sizle ilgili mentionlarla ve Google Alerts aracılığıyla elde ettiğiniz verilerle, etrafınızda sizle ilgili konuşulan her şeyi öğrenebilme avantajına sahipsiniz. Böylece, şirketinizle ilgili olumsuz durumlara anında müdahale edebilir ve durumu kontrol altına alabilirsiniz. Aynı kaynakları rakiplerinizle ilgili veriler elde etmek için de kullanabilirsiniz. Bu sayede, rekabet ortamında nasıl bir yol izleyeceğinizi planlayıp durumunuza göre stratejik kararlarınızı değiştirebilirsiniz.
  5. Diğer Kurumlar Arasında Yükselişe Geçebilmek İçin Facebook Kullanın: Sanılanın aksine, hedef şirketler kendi tüketicilerine ulaşmak için öncelikli olarak Facebook’u tercih etmektedir. Bu durum, sizin hedef kitlenizde yer alan müşterilerinizin de Facebook’ta bulunduğunu gösterir. Bu, yalnızca Facebook için geçerli bir durum değildir; hedef kitleniz neredeyse siz de orada bulunmalısınız. Bunun için öncelikle şirketiniz adına bir Facebook hesabı oluşturun ve günde en az bir kez paylaşımda bulunun. Paylaşımlarınızı yapmak için günün en uygun saatini belirleyin. Bunun için yazının devamında da açıkladığımız A/B gibi birkaç test uygulayabilirsiniz. Örneğin; hastanelere satış yapan sağlık hizmeti şirketleri Facebook’u oldukça kazançlı bir platform olarak değerlendirmektedir ve potansiyel hastalarla iletişime bu platform üzerinden geçmektedir.
  6. A/B Testleri: Farklı zamanlarda, farklı siteler üzerinden gerçekleştireceğiniz farklı paylaşımların sonuçlarını karşılaştırarak hangilerinin daha çok etkileşim aldığını belirleyin. 25’ten fazla hayranı olan Facebook kullanıcıları için, bunu gözlemlemek oldukça kullanışlı sonuçlara sahip olmanızı sağlayabilir. En basitinden, takipçilerinizin hangi saatlerde Facebook’ta bulunduğunu öğrenmiş olursunuz. Paylaşımlarınızın iletişimde olduğunuz diğer kullanıcılar için doğru bir veri olup olmadığını denetlemenin en güzel yolu, takipçilerinizin çevrimiçi olduğu zaman diliminde paylaşımda bulunmaktır.
  7. Hedef Kitlenizle İletişimde Olun: Sosyal medya aracılığıyla oluşturduğunuz bağlılık, takipçilerinizle etkileşim içinde olduğunuz anlamına gelmektedir. Takipçilerinizle olan etkileşimlerinizi arttırmak, paylaşımlarınızı gören kullanıcı sayılarınızı temsil etmektedir. Bir takipçinizin paylaşımınızla etkileşime geçmesi, diğer kullanıcıların da paylaşımlarınızdan haberdar olması anlamına gelmektedir. Takipçilerinizin mesajlarına cevap vermek, onlarla kurduğunuz bu bağlantıyı korumanıza yardımcı olur. Eğer takipçi sayınızı arttırmak isterseniz, iyi bir fikirle sohbet ortamı oluşturabilirsiniz. Diğer kullanıcıların da bu sohbete dahil olması için de #hashtag belirleyip Twitter üzerinden yapılan çevrimiçi sohbeti arttırabilirsiniz. Bu sohbet sayesinde, size katılan kullanıcı sayısını arttırma ve düşünce lideri olarak kendinizi tanıtma imkanını elde edebilirsiniz.
  8. Sosyal Medya Arkasında Bir Kişilik Oluşturun: İçerik ve sosyal medya mesajlarınızı kişisel düşüncelerinizle beslerken rakiplerinizden farkınızı ortaya koyarsınız. İnsanlar, tüm paylaşımları eski ve sıkıcı olan kurum hesaplarını takip etmekten hoşlanmazlar. Bu nedenle, Facebook ya da Twitter üzerinden oluşturduğunuz sosyal medya hesaplarınızda, müşterilerinizle interaktif olarak etkileşimde olduğunuzu belli eden içerik paylaşımlarında bulunmaya özen gösterin.
  9. Elde Ettiğiniz Sonuçları Analiz Edin: İşiniz için seçtiğiniz doğru sosyal medya kanalı, sizi hedefinize ulaştırmak için güzel bir fırsattır. Doğru araçları kullanarak doğru kişilere ulaşabilmek için, A/B testlerinden faydalanabilirsiniz.
  10. Eğlenceli Olun: Size faydası dokunacak ve yararlı olan toplumsal ortamlar edinin. Sosyal medyadaki rakiplerinizden sıyrılmak için, yaratıcı bir atmosfer işinizi kolaylaştırabilir. Aynı anda hem zevkli, hem profesyonel hem de eğlenceli olmayı deneyin.

steth.extra

Sağlık sektörü ile ilgili sosyal medya endüstrisinde yer almak ve çalışmalarda bulunmak için bu kaynakları kullanabilirsiniz:

Submit a Comment