Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sanal Gerçeklik, Kanser Tedavisine de El Attı

Sanal Gerçeklik, Kanser Tedavisine de El Attı
Kubilay Han Uluerim

Bildiğiniz gibi son yıllarda gelişmekte olan sanal gerçekli teknolojisi başta video oyunları olmak üzere inşaat, tasarım, medya ve sağlık hizmetleri gibi çok farklı alanlarda kullanılıyor. Daha önce yazdığımız haberlerde VR teknolojilerinin genellikle psikolojik tedaviler üzerine kullanıldığını yazsak da CBS2’dan Dr. Max Gomez’in yazdıklarına göre VR teknolojileri artık kanser tedavisinde de kullanılıyor.

Haberde belirtilene göre kanser tedavisinde VR kullanan araştırmacılar, üç boyutlu olarak genetik mutasyonların haritasını çıkardıktan sonra kişinin hücrelerini inceleyip tespitler yapabiliyorlar. Ek olarak, patoloji ve MR raporları da bu teknoloji ile incelenebiliyor.

“Bu gördüğünüz protein yapısına zoom yapabiliyorum, elIerimi kullanarak modeli sağa sola çevirebiliyorum. Sadece mutasyonların nasıl oluştuğunu gösteren sayılara bakmak yerine daha renkli ve üç boyutlu bir şekilde gözlem yapabiliyoruz” diyor Weill Cornell Medicine araştırmacılarından Alex Sigaras.

Azınlık Raporu (Minority Report) filminde Tom Cruise’un kullandığı teknolojiyi örnek veren araştırmacılar, benzer bir teknoloji yaratmaya yakın olduklarını söylüyorlar.

Teknolojinin yaratıcılarından Yrd. Doç. Olivier Elemento, bir proteinin veya mutasyonun bir hücreyi nasıl kansere dönüştürdüğünü anlamada sanal gerçekliğin doktorlara yardım edebileceğini söylüyor, sonuçta daha etkili ilaçlar üretilebileceğini vurguluyor.

Submit a Comment