Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sektörün Parlayan Yıldızı Berko İlaç ve İletişim Aktiviteleri [Röportaj]

Sektörün Parlayan Yıldızı Berko İlaç ve İletişim Aktiviteleri [Röportaj]
Dr. Sertaç Doğanay

Uzun zamandır başlamak için uygun zamanı beklediğim röportajlar serisinin ilkiyle karşınızdayım. İlk röportajımı sektörün parlayan yıldızı Berko İlaç’ın Kurumsal İletişim Direktörü Eylem Beran ile yapmamın sebebi çok net aslında. Pek çok firmanın 10 yıla sığdırabildiği iletişim aktivitelerini son bir seneye sığdırmış bir firma Berko İlaç. Berko İlaç Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Direktörü Eylem Beran, ortak iletişim dilinin samimiyet olduğunu vurguluyor. Hem Berko İlaç’ı hem de Berko İlaç’ın dijital iletişime bakışını öğreneceğiniz bu keyifli ve samimi sohbetin detayları için okumaya devam edin.

berko_ilac_logo

 

Sertaç Doğanay (SD): Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Kimdir Eylem Beran?

Eylem Beran (EB): İstanbul Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü mezunuyum. İş hayatına Berko İlaç satış departmanında başladım, çünkü çocukluğumdan itibaren ve hayatım boyunca hep iletişim odaklı bir insan oldum; işlerimi hep kurduğum doğru ve iyi iletişimle yürüttüm. Bu sebeple o dönem şartlarında en verimli çalışacağım departman satış departmanıydı. Uzun yıllar satış tecrübesinden sonra CRM, eczane kanalı yönetimi ve pazarlama birimlerinde görevler üstlendim. Sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde insan kaynakları konusunda eğitim aldım ve Berko İlaç İK süreçlerine katkıda bulundum. Berko İlaç bünyesinde tüm gerçekleştirdiğim görevleri severek yerine getirmiş olsam da aklımda hep kurumsal iletişim yapmak vardı. Zaten temelde yaptığım işlere baktığınızda hep iletişimle alakalı işler olduğunu görebilirsiniz. Bundan on sene önce de yapmak istediğim iş kurumsal iletişimdi, tabii o dönemler hem Berko İlaç açısından hem de ilaç sektörü açısından kurumsal iletişim çok yeni bir konuydu. Kurumsal iletişimle ilgili konular çoğu firmada pazarlama departmanları bünyesinde yürütülüyordu. Son 7-8 yıl Beko İlaç için çok hızlı büyüdüğü bir dönem oldu; ilaç sektörü için de kurumsal iletişimin öneminin anlaşıldığı bir dönem oldu. Şu an Berko İlaç Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Pastacılık eğitimi aldım ve hobi olarak pastacılıkla uğraşıyorum. Teraryum, hava sporları, şarap ve yemek tadımı diğer uğraşlarım arasında. Özellikle yeme-içme konusunu çok önemsiyorum; öyle ki yurt dışı seyahatlerimi planlarken genelde keşif gezilerini araştırıyorum. Örneğin bundan iki ay önce İtalya’nın Alba kasabasında her sene kasım ayında düzenlenen trüf mantarı avına katıldım. Bu gerçekten de benim için çok farklı bir deneyim oldu. Diğer büyük tutkum ise hava sporları; adrenalin ve özgürlük hissinin bir arada olması kendimi mutlu hissetmemi sağlıyor. Yoğun ve stresli iş hayatı ve şehir yaşamı bu tarz sporlara olan ilgiyi arttırıyor diye düşünüyorum.

Berko İlaç nasıl bir firma? Berko İlaç’ı hangi özellikleri sektördeki diğer firmalardan ayırıyor?

Berko İlaç, eczane eczacılığından sanayiye uzanan bir başarı öyküsü… Ecz. Berat Beran, inovatif bakış açısı sayesinde hiç denenmemiş bir kulvar seçmiş ve bu kulvarda pek çok yenilikçi ürünü Türk tıbbına kazandırmış. Berkofiz, Zinco gibi yenilikçi ürünlere imza atmış çok inovatif bir firmayız. Yenilikçiliğimiz sadece ürün alanında değil; pazarlama alanında da yenilikçi çalışmalar yapıyoruz. Örneğin Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan kaşık formunu tıbbın hizmetine sunduk ve kaşık formuyla 2014 yılında Altın Havan Ödülleri’nde “Yılın En İnovatif Ambalaj” ödülüne layık görüldük. Berko İlaç aynı zamanda son 6-7 yılın en hızlı büyüyen firmaları arasında. Toplamda 10 bin metrekare kapalı alana sahip iki üretim tesisimiz var ve şu an yine 10 bin metrekare kapalı alanı olan üçüncü üretim tesisimizin inşaatı devam ediyor. Üretim tesislerimizde hem kendi üretimimizi yapıyoruz hem de ilaç sektörüne fason üretim hizmeti veriyoruz. Tüm bunların yanı sıra Berko İlaç 600’ü aşkın çalışanıyla ve çalışana değer veren insan kaynakları politikalarıyla, açık iletişime inanan, samimi ve hızla büyümeye devam eden bir kariyer firması. Berko İlaç’ı farklı kılan noktaların başında açık iletişime verdiğimiz önem geliyor. Bizde en tepeden en alt kademeye kadar açık iletişim vardır ve herkes fikrini her ortamda dile getirebilir. Aynı zamanda Berko İlaç’ı farklı kılan bir diğer önemli noktanın da samimiyet olduğunu düşünüyorum. Gerek kendi içimizde kurduğumuz iletişimde gerekse dış paydaşlarla yürüttüğümüz iletişimde ortak dilimiz samimiyet. Berko’nun ortak iletişim dili samimiyettir.

Eylem Beran 

Berko İlaç’ın kurumsal iletişim yaklaşımı ve projeleri hakkında bilgi verir misiniz?

İletişim birimi olarak önceliğimiz, Berko’nun var olan pozitif algısına katkı sağlayan projeler üretmek ve hayata geçirmek. Projelerimizi iç iletişim ve dış iletişim olarak iki ana başlığa ayırıyoruz. 7-8 ay gibi kısa sürede pek çok proje gerçekleştirdik. Öncelikli olanlara değinecek olursam; “Berko Akademi”  isimli bir projeye başladık. Berko Akademi, eczacılık fakültesinde okuyan öğrencilerin mezun olduktan sonra kariyerlerine yön verirken rehberlik aldıkları bir platform. Öğrencilerin üyelikle eriştikleri, sanayide çalışabilecekleri birimlerle ilgili, staj ve istihdam imkânlarıyla ilgili bilgi edinebildikleri, enneagram kişilik testinden ve e-learning (uzaktan eğitim) uygulamalarından faydalanabildikleri, sürekli güncel olan bir platform yarattık. Öğrencilerin yanı sıra mezun eczacıların da erişebildiği, meslekle ve sektörle ilgili güncel bilgiler edinebilecekleri, e-learning uygulamalarından faydalanabilecekleri, kalfaları ve kendileri için enneagram kişilik testi uygulayabilecekleri bir platform oldu aynı zamanda. Berko Akademi ile eczacılık mesleğine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Berko Akademi projemiz paralelinde “Eczacının Kariyer Yolu” projemize de başladık. Bu projemiz ile amacımız eczacılık fakültelerine kariyer sunumları gerçekleştirmek. Bilindiği gibi 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’da yapılan değişiklik doğrultusunda istihdam sorunu yaşanacak. Bu noktadan yola çıkarak eczacılık fakültesi öğrencilerinin kariyerlerine rehberlik etmeyi amaç edindik. Üniversitelerde kariyer sunumları gerçekleştirerek öğrencilerin mezun olduktan sonra ilaç sanayinde çalışabilecekleri alternatif alanları öğrenmelerine katkı sağlıyoruz. Bu kariyer sunumlarımız sonunda da staj, istihdam ve burs imkânları yaratıyoruz. Eczacının Kariyer Yolu proje lansmanımızı, Ecz. Berat Bey’in de mezun olduğu Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde gerçekleştirdik. Yıl boyunca da ülke genelindeki eczacılık fakültelerinde kariyer sunumlarına devam edeceğiz.

Berko Akademi

Sosyal sorumluluk konusu en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Örneğin yakın zamanda “Kardeş Okullar Projesi” kapsamında Manisa, Tokat, Bingöl, Batman ve Van’daki 5 okula toplamda 150 adet tablet yardımında bulunduk. Seçtiğimiz okullar, bulunduğu lokasyon açısından ve sosyal açıdan dezavantajlı öğrencilerin eğitim gördüğü okullardı. Bu proje vesilesiyle bu okullardaki öğrencilerin teknolojiyi ve dijital dünyayı takip edebilmeleri adına önemli bir katkı sağladık. Bu örnek dijital dünyaya verdiğimiz önemin iyi bir göstergesi diye düşünüyorum. Aynı zamanda engelli ve sosyal dezavantajlı gençlere ücretsiz olarak kültür ve sanat eğitimlerinin verildiği Düşler Akademisi’yle çeşitli projeler yürütüyoruz. Bu projelere bir örnek verecek olursam; nisan ayında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi FarmAkademi öğrenci kulübüyle bir sosyal sorumluluk projesi yürüteceğiz ve öğrencilere yönelik gerçekleşecek Temel İşaret Dili Eğitimi’ne sponsor olacağız. Bu eğitim sayesinde öğrenciler mezun olduktan sonra eczane açtıklarında işitme engelli hastalarla daha rahat iletişime geçebilecekler.

Yakın zamanda “Berko Çocuk Tiyatrosu”nu hayata geçirdik. Berko Çocuk Tiyatrosu’yla öncelikli hedefimiz, tiyatroya erişmekte zorluk çeken sosyal açıdan dezavantajlı çocuklarımızı tiyatroyla buluşturmak ve tiyatroyu sevdirmek. Daha sonra da tüm çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz. Berko Çocuk Tiyatrosu vesilesiyle sanata ve tiyatroya değer veren bir nesil oluşturmaya katkı sağlamak istiyoruz.

Berko Çocuk Tiyatrosu

İç iletişim projelerimize gelince, toplum sağlığına verdiğimiz değeri vurgulamak için çalışanlarımızdan başlamamız gerektiği bilinciyle ve “Sağlıklı Yarınlara” mottomuzdan yola çıkarak çalışanlara yönelik çeşitli etkinlikler serisi gerçekleştirdik. Öncelikli olarak kış başlangıcında çalışanları soğuk algınlığı hakkında bilinçlendirmek için bir firma içi etkinlik düzenledik. Daha sonra da “Sağlıklı Beslenme” konulu bir etkinlik gerçekleştirdik ve etkinlik kapsamında hem çalışanların yağ-kas analizleri hem de bir diyetisyen aracılığıyla sağlıklı beslenme konusunda söyleşi yapıldı. Önümüzdeki dönem de “Sağlıklı Yarınlara” başlığı kapsamında firma çalışanları olarak trekking etkinliği gerçekleştireceğiz. Dönem dönem çalışanların motivasyonlarını arttırmak amacıyla eğlenceli etkinlikler de düzenliyoruz. Yakın zamanda çalışanlar arasında büyük ilgi ile karşılanan dört etkinlik yaptık; Tavla Turnuvası, Bir Tarifim Var İkram Yarışması, Instagram Fotoğraf Yarışması ve Berko Bilgi Yarışması… Bu tarz etkinlikler, çalışanların iş dışında sosyal konularda da iletişime geçmeleri ve birbirlerini daha iyi tanımaları için iyi bir fırsat yaratıyor. Eğitim etkinliklerini de çok önemsiyoruz; geçtiğimiz dönem “Kişisel Markanız Parıldasın” başlıklı bir kişisel marka eğitimi düzenledik. Ekip olarak bir araya gelip sosyalleşmemize ve gelişimimize katkı sağlayan eğitim etkinliklerine önümüzdeki dönem devam edeceğiz. Tüm bu projelerin haricinde rutin olarak doğum günlerini kutluyoruz. Her cuma günü saat 15.00 – 15.30 arası yemekhanede ikramlar eşliğinde çay saati uygulamamız var, bu vesileyle hem haftanın yorgunluğunu atıyoruz hem de hafta sonuna güzel bir başlangıç yapmış oluyoruz. Aynı zamanda bu ikramları dönem dönem “Düşler Mutfağı”ndan temin ederek sosyal sorumluluk alanındaki görevimizi bir miktar daha yerine getirmiş oluyoruz.

Dijital dünya ile aranız nasıl? Bu dünya içerisinde firmanızı nerede konumlandırıyorsunuz?

Günümüz koşullarında ve özellikle şehir yaşamında; bir yerden bir yere gitmenin çok zor olduğu, hızlı ve pratik olmanın da ekstra önemli olduğu bir sistem içinde ister istemez dijital dünya hem kurumların hem de kişilerin hayatlarını kolaylaştırıyor. Dijital dünyanın bir ihtiyaç olduğunu düşüyorum. Berko İlaç olarak dijital dünyayı ve bu alandaki uygulamaları yakından takip ediyoruz. Saha ekibimiz yıllardır tablet uygulamalarını kullanıyor. Dijital dünyadaki gelişmeleri ve yenilikleri takip edebilmek adına dönem dönem yazılım firmalarıyla görüşüyoruz. İhtiyacımıza yönelik projeleri firmamıza adapte ediyoruz. Dijital dünyanın çok önemli ve gerekli olduğunun bilincindeyiz, ama temelde insan unsurunun önemini hiçbir zaman unutmuyoruz. Dijital uygulamaların tek başına yeterli ve başarılı olmayacağını da düşünüyorum.

Dijital dünya için özel olarak tasarlanmış projeleriniz var mı?

Dijital alanda özel tasarlanmış olan AFS programını kullanıyoruz. AFS programı, önerilerimiz ışığında geliştirilerek bize özel bir versiyon yazıldı. Bu program sayesinde saha kadromuz günlük ve aylık ziyaret planlamalarını yapabiliyor, günlük raporlamalarını çok pratik bir şekilde gerçekleştirebiliyor, hekim ve eczacı ziyaretleri sırasında ihtiyaç duyduğu güncel sunumlara anında ulaşabiliyor, kendi satış hedeflerini ve bulunduğu noktayı değerlendirebiliyor, prim simülasyonuyla primlerini hesaplayabiliyor ve sınavlara katılabiliyor. Aynı zamanda rakiplerin ve pazarın durumunu da takip edebiliyor. 280 saha çalışanımız aktif olarak bu program üzerinden çalışmalarını yürütüyor.

Sosyal medya, kurumsal marka iletişiminiz için ne kadar önem arz ediyor?

Ben kişisel olarak sosyal medyayı da çok seviyorum ve önemsiyorum. Sürekli görüşemediğin arkadaşlarından daha sık haber almak, ülkede ve dünyada olan bitenlerden bazen haber bültenlerinden bile önce haberdar olmak, hızlı bir şekilde bir kişiye ulaşmaya çalıştığında imdadına yetişmesi ve vermek istediğin mesajları büyük kitlelere ulaştırmak gibi noktalarda sosyal medya tartışmasız çok işe yarıyor. Firma olarak da sosyal medyayı çok önemsiyoruz. Berko İlaç’ta kurumsal iletişim departmanı daha yeni kuruldu; 7 ay oluyor ve birimin kurulmasından hemen sonra sosyal medya hesaplarımızı oluşturmak üzere profesyonel bir ajansla iş birliği arayışına girdik. Arayışımız sonucu Social Touch’la çalışmaya başladık. Yaklaşık 6 aydır sosyal medya hesaplarımız aktif olarak yönetiliyor. İç ve dış paydaşlara en hızlı şekilde ulaşmak ve firmamızla ilgili doğru mesajlarınızı aktarmak adına sosyal medyanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bence içinde bulunduğumuz dönemde sosyal medya, kurumsal iletişim, pazarlama ve satışın önemli unsurları arasında geliyor.

Sosyal sorumluluk projeleri artık dijital dünyada daha çok ses getiriyor. Örneğin ALS hastalığı için yapılan Ice Bucket Challenge gibi. Berko İlaç olarak sosyal sorumluluk projelerine bakış açınız nedir?

Dijital dünyada gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri tabii ki çok önemli… Kısa sürede çok büyük kitlelere ulaşıp çok hızlı fayda sağlanabiliyor. Berko İlaç’ın ürünleri ağırlıklı olarak koruyucu sağlık alanında olduğu için sağlığı korumaya ve geliştirmeye yönelik sosyal sorumluluk projelerini önceliklendiriyoruz. Bu anlamda kurumsal sosyal medya hesaplarımızın yanı sıra toplum sağlığını geliştirmeyi ve korumayı destekleyici, sağlıkla ilgili faydalı bilgiler aktardığımız ve toplum sağlık bilincine katkı sağlamayı amaç edindiğimiz “Berko İle Sağlıklı Yaşam” isimli sosyal medya hesaplarımız da mevcut.

 

Submit a Comment