Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Firmaları Dijital Yenilikleri Nasıl Yapabilirler?

İlaç Firmaları Dijital Yenilikleri Nasıl Yapabilirler?
Levent Sansever

Dijital teknolojinin sağlık hizmeti sağlamada oynadığı rol giderek büyüyor. Özelleşmiş aplikasyonlar, online sağlık portalları ve diğer sağlık inovasyonları tedavilerin takibi ve reçetelendirme dahil sağlık sektörünün belirli yanlarını değiştiriyor.

İlaç firmaları dijital gelişmeleri takip etme konusunda geride kalmalarıyla adeta ün yaptılar. Firmalar hastalara ve doktorlara ulaşmakta dijital medyayı daha fazla kullanabilirler. Dijital medya normal pazarlama eforlarına bir tamamlayıcı gibi hizmet edebilir. Ancak hala bu firmalar dijital teknolojiyi tam olarak kucaklayabilmiş değiller.

Forbes‘da geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makalede dijital sağlığın en önemli mücadele alanlarından olan, önümüzdeki senelerde de bolca adından söz ettirecek olan “connectivity” yani “bağlanma” konu alınmıştı.

Evet, birçok aplikasyon ve dijital inovasyonlar yapılıyor ama bu onların etkili bir biçimde kullanıldığını göstermez. İşte bunun birkaç örneği:

  • Dijital sağlık inovasyonlarının reklamları genel olarak çok dar kesimlere hitap ediyor. Örneğin; fitnessla ilgilenen kişiler ya da sağlıklarıyla ilgili kaygıları olan insanlar. Ancak fitnessla ilgilenmeyen ya da herhangi bir sağlık durumu olmayan insanlara da ulaşabilmeli dijital sağlık ve bunu doğru bir şekilde yapmalı.
  • Doktorlar bazı dijital sağlık teknolojilerinin değerini tam kavrayamayabilirler ya da ne kadar kullanışlı olacağını tam kestiremeyebilirler. Bu teknolojileri hastalarla paylaşacak motivasyona ya da bilgiye sahip olmayabilirler de. Bu konuda da dijital sağlığın yol alması gerekli.
  • Dijital sağlık teknolojilerini kullanan insanlar bile bir süre sonra kullandıkları teknolojiden sıkılabilirler. Dijital sağlığın bu konuya bir çözüm bulması, faydalı teknolojinin kullanımını sürekli kılmaya çalışması gerekir.

Sağlık sektörü bu konularda daha yenilikçi davranabilir. Böyle yaparak hastalara ve sağlık sektörü çalışanlarına haptan öteye geçebilen hizmetler sunabilirler. Önemli sağlık alışkanlıklarını ve dijital inovasyonları doktorlara anlatabilir, bu sayede doktorlar özellikle reçetelere ve sağlık durumlarına göre verilen tedavilere bağlı kalmaları konusunda hastalara ne kadar faydalı olabileceğini anlatabilirler. Sağlık firmaları dijital sağlık alanında daha cesur olmalı ve doktor-hasta ilişkisini geliştirecek, böylece iki tarafın da işlerini kolaylaştıracak teknolojilere daha fazla yatırım yapmalılar.

Submit a Comment