Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sindirilebilir QR Kod İle Kişiselleştirilmiş İlaç Üretimi Mümkün Olacak

Sindirilebilir QR Kod İle Kişiselleştirilmiş İlaç Üretimi Mümkün Olacak
Özge Uçar

Kopenhag Üniversitesi ve Finlandiya Abo Akademi Üniversitesi’nden araştırmacılar yürüttükleri ortak çalışma sonucu, ilaç tabletlerinin üzerine basılacak sindirilebilir QR kod geliştirdiler. QR kod basılı bu tabletler; hastanın adı, ilacın uygulama yolu, son kullanım tarihi ve parti numarası gibi bilgileri üzerinde taşıyacak.

Inkjet Baskı metoduyla üretilen organik QR kod, ilaçların hastaya özel dozajlanacak şekilde üretilmesine imkan tanıyacak. Bunun yanında geliştirilen bu yeni teknoloji ile piyasaya sahte ilaç sürülmesinin ve ilaçların yanlış şekilde kullanılmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor. Hasta dilerse akıllı telefonuna yükleyeceği bir aplikasyon aracılığıyla tablet üzerine basılı QR kodu okutarak ilaç hakkında ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşabilecek.

Kopenhag Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Prof. Jukka Rantanen, geliştirilen yeni teknolojinin devrimsel nitelikte olduğuna değinerek, “Sindirilebilir QR kodu daha basit yazıcılar kullanarak da elde etmeyi başarabilirsek tüm ilaç tedarik zincirini kökten değiştirebiliriz” diyor.

Kaynak : Mobi Health News

Submit a Comment