Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Plume Labs Geliştirdiği Hava Kalitesini Ölçen Akıllı Cihaz ile Hava Kirliliğine Karşı Mücadele Edecek

Plume Labs Geliştirdiği Hava Kalitesini Ölçen Akıllı Cihaz ile Hava Kirliliğine Karşı Mücadele Edecek
Özge Uçar

Havadaki nitrojen dioksit ve ozon düzeyini ölçerek kullanıcılara lokal hava kalitesi hakkında anlık veriler verebilen Air Report adlı cihaz, şehirde yaşayan insanların kirli havaya maruziyetini azaltmayı ve hava kirliliğine karşı bilinç oluşturmayı hedefliyor.

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında 5. sırada, dumandan ve havanın içindeki partikül maddeleri solumaktan ortaya çıkan hastalıklar yer alıyor. Kirli hava geçtiğimiz yıl toplam 4,2 milyon kişinin erken ölümüne sebep oldu. Plume Labs, hava kirliliği kaynaklı erken ölümleri azaltmak için Air Report adlı taşınabilir bir cihaz tasarladı.

Plume Labs’ın kurucusu mühendis ve iklim bilimci Romain Lacombe, insanların soludukları havanın kalitesinden haberdar olması durumunda bilinç kazanarak hava kirliliğine karşı daha güçlü yaptırımlar ortaya koymaları için politikacıları harekete geçireceklerini belirtiyor. Ayrıca, günümüz şehirlerinin her noktasında hava kirliliği düzeyinin aynı olmadığını vurgulayarak Air Report sayesinde şehir sakinlerini, gün içinde görece temiz hava soluyabilecekleri alanlara yönlendirmenin kısa vadede hastalıklardan kaçınma ve genel iyilik haline katkı sunacağını düşünüyor.

Kaynak : Fast Company

Submit a Comment