Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Anksiyete İçin Sanal Gerçeklik Çözümü

Sosyal Anksiyete İçin Sanal Gerçeklik Çözümü
Buğrahan Ceylan

East Anglia Üniversitesi‘nin yaptığı bir araştırmaya göre, sosyal anksiyete problemi yaşayan insanların, korku ve önyargılarının üstesinden gelebilmeleri için yeni geliştirilen bir sistemle “sanal gerçeklik senaryolarında” rol alabilecekleri öngörülüyor.

Yeni bir teknoloji, 6 kişilik bir katılımcı grubunun, kendi sosyal davranış senaryolarını, sanal bir gerçeklik içinde test edebilmelerine olanak sağlayabilmektedir. Bu senaryolar içinde, katılımcılar sosyal aktiviteye geçebilmeleri için kısa konuşmalar yapabilen,göz teması kurabilen katılımcılar bu sayede davranışlarının sonuçlarını prova edebilmektedirler.

Yaratılan yüz farklı senaryo içinde, örneğin bir arkadaşın doğum günü partisi, bir restoranda yemek yemek ya da toplu taşıma araçlarını kullanırken, katılımcılar sosyal olarak eksik oldukları taraflarını kuvvetlendirmeye çalışmaktadırlar.

Norwich Medical School‘dan Dr. Lina Gega: “Sosyal anksiyeteye sahip olan insanlar, genelde toplum içine girdiklerinde dikkatleri üzerlerine çekeceklerinden ve negatif bir şekilde yargılanacaklarından korkmaktadırlar. Bu sebeple pek çoğu, kalabalık halnide olabilecekleri ortamlardan kaçınmaya çalışmaktadır. Bu tür ortamlarda, örneğin bir arkadaş toplantısında bulundukları zaman ise göz teması kurmamaya çalışmaktadırlar.

Katılımcıların önemli bir kısmı, bu araştırma sonrasında belli bir ilerleme katedebilmişlerdir. Kimi katılımcılar ise, bu terapinin insana çok garip geldiğini ve hiç bir senaryonun gerçek hayattaki gibi olmadığını savunmuştur.

Katılımcılar bir bilgisayar ve kamera düzeneği sayesinde, hazırlanan senaryolardaki karakterlerle etkileşime geçebilmektedirler.

Submit a Comment