Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Monitor Sistemi İle Anlık Hasta Takibi

Monitor Sistemi İle Anlık Hasta Takibi
Buğrahan Ceylan

Bazı hastalıklarda, hastanın hayati fonksiyonlarının sürekli olarak izlenmesi ve acil bir durumda müdahale edilebilmesi oldukça önemlidir. Tabii ki bu şekilde bir sürekli kontrol mekanizması oluşturmak hem zahmetli çoğu zaman da oldukça maliyetli bir iş olabilmektedir. Fakat artık sağlık uzmanları, hastalarının sağlık bilgilerini anlık olarak ve oldukça kolay bir şekilde görüntüleyebilmektedir. Mobil cihazların gelişimi ve yeni teknolojiler bu tür sağlık kontrollerinin ulaşımını oldukça kolay kılmıştır.

Preventice tarafından geliştirilen Bodyguardian RMS isimli, akıllı telefon yardımıyla çalışan sistem sayesinde sağlık uzmanları kalp rahatsızlığı olan hastalarının hayati fonksiyonlarını anlık olarak artık görüntüleyebilmektedirler.

Son bir kaç senededir geliştirilme aşamasında olan bu sistem, en sonunda FDA onayını alarak, sürekli olarak doktor kontrolünde olması gereken fakat çeşitli sebeplerle bu imkana sahip olamayan hastalar için oldukça kullanışlı.

Bodyguardian RMS 3 farklı kısımdan oluşuyor; ilk kısım oldukça hassas bir sensör. Hasta bu sensörü, göğüs kısmına yerleştiriyor ve bu sayede hastanın kalp ritmi, nefes alıp-verme oranı ve aktivite seviyesi anlık olarak kişinin akıllı telefonuna gönderiliyor. Daha sonra ise akıllı telefon aracılığıyla, hastanın doktoruna yine anlık olarak gönderilebiliyor. Herhangi bir acil durumda, hasta doktoruyla direkt iletişime geçebilmek için göğsü üzerinde bulunan sensördeki bir butona basabiliyor.

Sistemin en yararlı olduğu kısım, sağlık uzmanlarının, hayati fonksiyonların takibi için hastalarını sürekli olarak hastanede tutmalarının gerekmemesidir.

Aşağıdaki İngilizce video, daha fazla bilgi edinmek isteyenler için gerekli detayı barındırmaktadır.

Submit a Comment