Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

En Zevkli Video Paylaşım Aracı: Vine

En Zevkli Video Paylaşım Aracı: Vine
Buğrahan Ceylan

İnternette, özellikle Twitter’da videolarının paylaşım oranı oldukça artan Vine, yaratıcılığa bağlı olarak pek çok imkan sunuyor. Vine uygulamasının aktif kullanımı tabii ki kurumlar için yeni ve heyecan verici olabilir. Şubat sonu yayınladığımız, Vine ile ilgili yazımızda uygulamayı kısaca inceleyerek, sağlık kuruluşlarının bu uygulamayı iyi değerlendirebileceklerini söylemiştik. Kısaca hatırlatmak gerekirse Vine, cihazlarıyla 6 saniyelik videolar kaydedip Twitter üzerinden paylaşma imkânı sunan bir program. Hazırladığınız bu video tıpkı gif formatındaki görseller gibi, 6 saniyenin sonunda tekrar başa dönüyor. Videonuzu oluştururken dilediğiniz şekilde durdurup görüntü kaydetmeye devam etme özgürlüğünüz de bulunmakta.

Twitter, özellikle kurumlar için oldukça güçlü bir iletişim aracı, tüm bu potansiyel ise Vine gibi benzer programlar sonucunda daha da artmakta. Etkileyebileceğiniz kitelelerin oranı tamamen yarattığınız videoların kalitesine ve yaratıcılığına bağlı durumda. İki platformun da akıllıca bir kısıtlama ile en yaratıcı içeriği oluşturmanızı istemelerine bakarsak eğer Vine ve Twitter çok iyi bir ikili.

Peki, Vine Sağlık Sektöründe En Etkili Nasıl Kullanılabilir?

Günümüzde pek çok doktor sosyal medya ve internet kullanımında oldukça aktif. Yazılarımızda da olabildiğince belirtmeye çalıştığımız bu konu hem hastalar hem doktorlar hem de kurumlar için  oldukça yararlı olabiliyor. O halde dijitalleşmenin her yerde olduğu bu dönem de, yaratıcılığı bir üst düzeye taşıyan Vine nasıl kullanılabilir inceleyelim.

İncelemeden önce Vine uygulamasının bir amatör bir de profesyonel kullanımına iki örnek vermek istiyorum ki sıralayacağımız maddeler daha iyi akılda canlanabilsin.

Vine aracılığıyla yapılan amatör bir çekim:

Sonraki örnek ise uygulamanın nasıl fırsatlar barındırdığını gösteren bir yapım. “The Wolverine” filminin 6 saniyelik tanıtım videosu:

Bu örneklerden sonra Vine uygulamasının hastanelerdeki kullanımını örneklendirebiliriz

  • 6 saniyelik videolar aracılığıyla olabildiğince süreçleri tanıtmaya çalışın. Örneğin, kan testlerinin nasıl yapıldığı ya da bazı genetik testlerin ne şekilde incelemeden geçtiğini anlatın. Farkındalık yaratmak için harika bir kullanım şekli olabilir.
  • Pek çok hasta doktora gitmeden önce ve gittikten sonra yapılan muayeneyle,testlerle, ilaçlarla ilgili internette araştırma yapmaktadır. O halde merak edilen her şey ile ilgili sıkıcı metinler yayınlamaktansa hem hızlı hem de etkili videolar hazırlanabilir.
  • Daha önceki hastalarınızın yardımıyla, hasta referansları videoları hazırlayabilirsiniz. Marka bağlılığı yaratmaktaki en önemli etkenlerden bir tanesi de hastanın duygusal olarak empati kurabilmesidir. 6 saniyelik bir video sayesinde aşırı bir bilgi yüklemesi yapmadan bu duyguyu kuvvetlendirebilirsiniz.
  • Videolarınızda doktorlarınıza da yer verebilirsiniz. Hangi şartlarda çalıştıklarını, memnuniyetlerini ve tüm pozitif düşüncelerini 6 saniyeye sığdırabilmek mümkün.
  • Kurumunuzun kullandığı ileri teknoloji cihazlarını tanıtabilirsiniz, ya da bir ilaç firması iseniz ürünlerinizi bu mecrada gösterebilirsiniz.
  • Özel günleri Vine sayesinde insanlara hatırlatabilirsiniz. Örneğin; Veremle Savaş Eğitimi Haftası boyunca bu konu ile ilgili Vine videoları çekebilir böylece farkındalık yaratırken toplum bilincini de geliştirmeye katkıda bulunabilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz ya da katkıda bulunduğunuz bir organizasyona Vine aracılığıyla destekte bulunabilirsiniz. Yalnızca bir broşür dağıtmaktan çok daha iyi işler yapılabilir. Vine yeni bir uygulama, bu fırsatı kullanarak ne kadar yaratıcı olabildiğinizi ve gündemi takip ettiğinizi gösterebilirsiniz.

 

 

 

Comments

Submit a Comment