Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya Aşılamaya Karşı Mı?

Sosyal Medya Aşılamaya Karşı Mı?
Kubilay Han Uluerim

Aşı yaptırmak zararlı olmadığı halde, sosyal medya araştırmacılarının yaptığı son incelemelere göre, özellikle Pinterest gibi platformlarda aktif olan kullanıcıların %75’i aşı yaptırmaya karşı.

Virginia Commonwealth Üniversitesi ve Drexel Üniversitesi çalışanlarının yaptığı açıklamaya göre, artık bilim adamlarının ve sağlık kurumlarının bu konuda daha sağlam tedbirler alması gerektiği söyleniyor. Özellikle 74 milyon kullanıcıya ulaşan Pinterest ve popüler uygulama Instagram’da yayılan bu tarz yanlış bilgiler, sağlık sektöründe duraklamalara sebep oluyor. İşin daha kötüsü ise, Pinterest ve Instagram’da yapılan resimlerin, Twitter ve Facebook gibi ortamlarda yayılması ve büyük kitlelere ulaşması. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden Jeanine Guidry’nin dediğine göre, akademik yayınların yavaş olması, sağlık sektörünün sosyal medyaya yetişmesini zorlaştırıyor.

Guidry ve arkadaşları Pinterest üzerinde 800’den fazla pini tek tek toplayıp, aşı karşıtı mı yoksa değil mi diye inceledi. Zira konuyla ilgili yardımcı bir hashtag veya anahtar kelime bulunmuyor. Toplanan pinlerin %75’inin olumsuz olduğunu belirten Guidry, halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi. 2000’lerin ortasında yapılan araştırmalarda, MySpace ve Youtube temel alınarak elde edilen sonuçlar ise, bu konudaki olumsuz görüşlerin %25 gibi bir oranda olduğunu bize söylüyor.

Submit a Comment