Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kardiyologlar Sosyal Medya ve Dijitalin Nabzını Tutuyor

Kardiyologlar Sosyal Medya ve Dijitalin Nabzını Tutuyor
Kubilay Han Uluerim

Sağlık alanında hizmetlerin en yoğun olduğu alanlardan biri de kardiyoloji. Gelişen teknolojiden faydalanmak isteyen sağlık sektörü çalışanları için, 2016 çok iyi bir yıl. Hızla büyüyen sosyal medya ağları ve taşınabilir/giyilebilir teknolojilerin yayılması ve kullanımının artması, artık araştırma ve çalışma hızlarını oldukça arttırmış durumda.

ABD’deki kardiyologların %70’i, işleriyle ilgili videoları masaüstü bilgisayarında izlerken, %26’sı tablet kullanıyor. %62’si dijital teknolojileri kullanarak hastalarıyla iletişime geçiyor. %79’u ise akıllı telefonlarını kullanarak eczacılıkla ilgili bilgilere ulaşıyor. Digital Insights Group’un yaptığı araştırmaya göre, en iyi çevrimiçi hizmet veren kuruluşların başında AstraZeneca ve ardından Pfizer and Merck geliyor.

Cardiology

Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust’ın hastaları, günlük sağlık ölçümlerini evde yapıyor ve sonuçlarını akıllı telefonları ile hemşirelerine yolluyorlar. Temel amaç olarak olası hastalıkların erkenden teşhis edilmesi ve ölümcül hâle gelmeden tedavi edilmeleri amaçlanıyor. Geçtğimiz Eylül ayında Lambeth ve Southwark’ta yapılan deneylere 25 kalp hastasının katıldığını belirtiyor Trust’dan Martin Larner. Deneye göre, her hastaya oksijen seviyesini ve kan basıncı ölçen cihazlar verilmiş. Gün içinde, evde ölçümlerini yapan hastalar, sonuçlarını akıllı telefonlarıyla Cornwall’daki BT Telehealth Centre’a hemşireler tarafından kontrol edilmesi için gönderiyor.

Mart ortasında bitecek olan araştırmanın Guy’s and St Thomas’da çalışanlar tarafından değerlendirmeleri ve sonuçları şimdiden gelmeye başladı. Hastaneye yatırılan hasta sayısının arttığına şaşırdığını söyleyen Larner, bunun sebebinin hastalara daha çabuk teşhis konulması olduğunu belirtti. Tedavilerin daha çabuk ve erken bitmesi nedeniyle hastaların da hastanelerde daha az kalacağını vurgulandı.

Submit a Comment