Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Stanford Üniversitesi, Google Glass’lı Eğitime Başladı

Stanford Üniversitesi, Google Glass’lı Eğitime Başladı
Can Aytı

Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi, Kalp Cerrahisi bölümü, asistan eğitim programında Google Glass’i kullanmaya başladı. Üniversite, Google Glass için uygulama üreten CrowdOptic ile anlaşarak, öğrencileri kardiyotorasik ameliyat üzerinde eğitmeyi planlıyor.

Asistanlar bir hastayı ameliyat ederken, CrowdOptic yazılımını kullanan hekimler, ilerlemesine ve tekniğine göre önerilerde bulunarak onlara geribildirimde bulunabiliyorlar. Google Glass kullanmadan önce, operasyonu uygulayan kişinin perspektifinden takip edemedikleri için, hekimlerin asistanlara tamamen etkisi bulunamıyordu.

google-glass

Bu uygulama aynı zamanda CrowdOptic’in bir hastaneyle ikinci büyük ortaklığı olarak geçmekte. Haziran ayında, CrowdOptic, California Üniversitesi ile bir ortaklığa adım atarak, Ortopedik Cerrahi ana bilim dalında eğitim veren öğretim üyelerine yazılımları ile destekte bulunmuştu. Deneme süresi boyunca, UCSF cerrahları, uygulama sayesinde hekimler ile uzaktan bağlantı kurabilmiş, aynı zamanda da öğrencilerini eğitebilmişlerdi. Yaptıkları ameliyatları canlı olarak yayınlayarak, hekimlerin ve tıp öğrencilerinin izleyebilmelerini sağlanmıştı.

CrowdOptic aynı zamanda bu yazın başlarında Google’ın açıkladığı 5 Glass Sertifikalı İş Ortağı listesinde de yer almakta. Listede aynı zamanda 2 tane daha sağlıkla ilgili girişim daha bulunmakta. Hekimlere klinik dokümantasyon sunan Augmedix ve Hastanelerde iletişim ve dosya transferini daha verimli hale getirmek için iş akışı sistemleri sunan Wearable Intelligence bulunuyor.

 

Submit a Comment